Ochrona chemiczna zbóż

Uprawy zbóż narażone są między innymi na choroby związane z działaniem grzybów, ataki chwastów oraz insektów. Środki chemiczne pomagają chronić plony. Oto najpopularniejsze spośród nich.

Herbicydy

Herbicydy to środki zapobiegające chwastom. Wyniszczają je na dwa sposoby. Mogą blokować skutecznie ich rozwój lub doprowadzić do obumierania poprzez kontakt z samą substancją. Niektóre z nich działają selektywnie, zwalczając tylko jeden rodzaj roślin, na przykład chwasty jednoliścienne, takie jak miotła zbożowa czy owies głuchy. Szeroki wybór tego typu substancji oferuje między innymi doświadczona i wspierająca rolników na całym świecie firma Syngenta.

Fungicydy

Uprawom zbóż zagrażają również grzyby rozprzestrzeniające się na powierzchni rośliny, przede wszystkim na liściach i kłosach, przez co zboże traci swoje zdolności asymilacyjne. Do najpopularniejszych chorób należą mączniak, rdza żółta i brunatna, septorioza liści i brunatna plamistość liści. Odpowiednie opryski fungicydami oferowanymi między innymi przez firmę Syngenta pozwalają nie tylko zapobiegać chorobom, które przekładają się na straty w planach sięgające nawet 50%, ale także hamować ich rozwój.

Insektycydy

Kolejnym zagrożeniem dla zbiorów są insekty. Owady i roztocza możemy na szczęście zwalczać przy pomocy insektycydów. Działają one kontaktowo, przez skórę owada, żołądkowo, po spożyciu zatrutego fragmentu rośliny oraz oddechowo dusząc insekty.

Rodentycydy

Warto pamiętać, że zboże nie jest całkowicie bezpieczne także po zbiorach. Wówczas główne zagrożenie stanowią szkodniki, przede wszystkim gryzonie, które mogą przedostać się do budynku, w którym magazynowane są zbiory. Chcę uniknięcia strat najlepiej zastosować rodentycydy, które doskonale radzą sobie ze szczurami, myszami i innymi gryzoniami. Tego rodzaju środki należy jednak stosować rozsądnie i ostrożnie, by nie zagrażały ludziom i zwierzętom gospodarskim.

Zaprawy nasienne

O stratach w plonach może zadecydować także już pierwszy etap uprawy, czyli kiełkowanie nasion. Nie zawsze prezentują one wystarczającą jakość, a dodatkowo są narażone na działanie grzybów. Aby ograniczyć ryzyko, najlepiej zastosować zaprawy nasienne. Jednocześnie znacząco ogranicza to możliwość wystąpienia chorób zbóż w przyszłości.

Poprzedni artykułZastosowanie hal stalowych w rolnictwie
Następny artykułOdpowiedni sprzęt na ryby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj