Co wchodzi w zakres inwentaryzacji dendrologicznej?

Opieka nad drzewami to wielka odpowiedzialność. Współczesne społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na dobrostan roślin w przestrzeni publicznej, dlatego zarządcy terenu powinni przykładać do tego szczególną wagę, jeśli chcą uniknąć konfliktów. Poznanie stanu drzew na działce jest też obowiązkiem, który pomoże zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom terenu i mieniu. Pomoże w tym inwentaryzacja dendrologiczna.

Po co wykonywać inwentaryzację drzew?

Wiedza o roślinności na danym terenie jest podstawą do prawidłowego zarządzania zielenią. Fachowe podejście do drzew i krzewów wymaga niemałej i szerokiej wiedzy z różnych dziedzin. Inaczej postępuje się z roślinnością na odludziu, a inaczej w miastach, gdzie każde zaniedbanie może prowadzić do tragedii. Na zarządcy terenu ciąży odpowiedzialność za zdarzenia, które się na nim wydarzą. Jednak usunięcie wszystkich drzew wokół ciągów komunikacyjnych i miejsc uczęszczanych przez ludzi jest nieroztropne i szkodliwe. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by znaleźć kompromis. By go osiągnąć, potrzebna jest jednak porada fachowca.

Czym jest inwentaryzacja dendrologiczna?

Specjalista dendrolog ma za zadanie ocenić kondycję drzewa i zalecić postępowanie z konkretnym okazem. Jego zainteresowaniem nie jest więc krajobraz, np. park, ale styk przestrzeni zajmowanej przez roślinę z tą udostępnioną dla ludzi. Należy bowiem wiedzieć, że na ogół rośliny same w sobie nie wymagają pomocy z naszej strony – wszelkie wykonywane na nich zabiegi wynikają z ludzkich potrzeb.

Co obejmuje inwentaryzacja dendrologiczna?

Jak czytamy na stronie http://inwentaryzacja-przyrodnicza.pl/inwentaryzacja-drzew/, oceniając drzewo, dendrolog bierze pod uwagę:

  • gatunek rośliny,
  • jej szacunkowy wiek,
  • stan pnia: wypruchnienia, uszkodzenia mechaniczne, obecność owocników grzybów, może wykonać badanie pnia specjalną aparaturą,
  • obecność na drzewie roślin i zwierząt objętych ochroną (jeśli występują, wtedy drzewa nie można usunąć),
  • stan korzeni i gleby wokół pnia (bada się to specjalną sondą)
  • stan korony – obecność martwych gałęzi, stan ulistnienia, witalność drzewa i jego ogólną zdrowotność,
  • oblicza statykę drzewa, czyli jego stabilność,
  • na podstawie oceny przewiduje, które elementy rośliny mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Badając w ten sposób drzewa na działce tworzona jest szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna. W oparciu o nią dendrolog przygotowuje dokumentację i zalecenia odnośnie postępowania z konkretnym drzewem lub grupami drzew. Jego praca może stanowić nawet materiał do ekspertyz w sądzie. Przyjmuje się, że właściciel posesji dopełnił wszelkich starań dla zapewnienia bezpieczeństwa, jeśli postępował zgodnie z wytycznymi specjalisty od oceny roślinności.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć przed otworzeniem działalności?
Następny artykułKrokusy cebulki – jak i kiedy je sadzić? Podpowiadamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj