Remonty silników maszyn budowlanych i rolniczych – ile kosztuje i jak wybrać odpowiedni serwis?

Remonty silników maszyn budowlanych i rolniczych może znacząco wydłużyć czas jej działania, szczególnie gdy maszyna jest intensywnie użytkowana w gospodarstwie. Jednak aby działania remontowe przyniosły oczekiwane efekty, konieczny jest odpowiedni wybór serwisu, który się tym zajmie.

Kiedy przeprowadzić naprawę?

Wszelkie działania naprawcze, które mają charakter prewencyjny, lepiej odłożyć na okres zimowy. W ten sposób można bardzo łatwo uniknąć sytuacji, w której dany sprzęt jest potrzebny, a nie ma go, bo naprawa w serwisie trwa dłużej niż zakładano. Oczywiście, w przypadku nagłych sytuacji, działania muszą zostać przeprowadzone od razu, ale gdy zależy nam tylko i wyłącznie na przeglądzie i przeprowadzeniu wymiany zużytych elementów – lepiej jest zostawić to na tę część roku, kiedy można z łatwością obyć się bez maszyn rolniczych.

Dodatkową zaletą przeprowadzenia takich działań jak naprawa silników maszyn budowlanych i rolniczych w okresie zimowym jest fakt, że to również niski sezon dla warsztatów, które zajmują się tego typu działaniami. To oznacza, że firma nie tylko będzie mogła skierować więcej pracowników do działań, ale również – dużo szybciej przeprowadzi naprawę bądź wymianę silnika.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że sprzęt rolniczy jest tworzony w sposób, który czyni go coraz bardziej nowoczesnym i, co za tym idzie – koszty naprawy mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. To tylko dodatkowy argument za tym, by zadbać o sprzęt rolniczy w odpowiedni sposób, a także by powierzać go wyłącznie sprawdzonym serwisom.

Wymiana silnika – czy jest opłacalna?

Jak wskazano wyżej, koszt naprawy może być naprawdę wysoki, zwłaszcza gdy usterka jest poważna lub była zaniedbywana przez długi czas. Jednak jest to tak naprawdę jedyne rozwiązanie sytuacji, bowiem zakup nowego silnika do sprzętu rolniczego może nawet przewyższyć ogólną wartość całej maszyny.

Dlatego warto zadbać o regularne przeprowadzanie prac naprawczych, ale przy tym – należy zwrócić uwagę na to, by oddać sprzęt do sprawdzonego serwisu. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie odpowiednie działanie jednostki napędowej (a co za tym idzie – również całego urządzenia) bez większych trudności.

Warto również mieć na względzie, że w przypadku remontu silnika, próba oszczędzania może przynieść zgoła odwrotne efekty. Gdy oddajemy sprzęt do specjalistycznego punktu, dobrym pomysłem jest jednorazowa wymiana wszystkich elementów – nawet tych, które mogą popracować jeszcze miesiąc czy dwa. Jeżeli na poszczególnych fragmentach wysokoprężnej jednostki napędowej widać już „ząb czasu” – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie dodatkowej kwoty w ich wymianę niż liczenie, że być może podziałają jeszcze w kolejnym sezonie. Być może (w optymistycznej wersji) rzeczywiście tak będzie i uda się przełożyć ten wydatek na kolejną zimę, jednak gdy części nie wytrzymają kolejnych tygodni i miesięcy intensywnej pracy – może okazać się, że niezbędna będzie naprawa w środku sezonu. Ta wiązać się będzie ze stratami dwojakiego rodzaju:

– przede wszystkim, związanymi z wyłączeniem z eksploatacji urządzenia – to sprawia, że stajemy przed jednym z dwóch wyborów: albo wynajmujemy sprzęt, ponosząc tym samym koszty naprawy i wynajmu jednocześnie, albo czekamy na naprawę urządzenia, która może sprawić, że nie uda nam się wykonać części niezbędnych w gospodarstwie prac;

– dodatkowo, gdy zdecydujemy się na wymianę – na przykład – tulei cylindrowych – dopiero w późniejszym czasie, nie podczas remontu zimowego – musimy drugi raz zapłacić serwisowi za rozłożenie jednostki napędowej na części i dokonanie wymiany.

Podsumowując, taka próba oszczędności może okazać się większą stratą niż zakładano pierwotnie. Zatem gdy udało się ustalić, że wymiana silników maszyn budowlanych i rolniczych jest swego rodzaju najbardziej kosztowną ostatecznością – zadajmy sobie pytanie, jak znaleźć najlepszy serwis tych maszyn?

Profesjonalny serwis maszyn budowlanych oraz rolniczych

Skorzystanie z usług renomowanego serwisu wydaje się być najbezpieczniejszą – choć dość drogą – opcją. Naprawa silnika może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych, jednak oddając sprzęt w ręce fachowców możemy mieć pewność, że praca będzie wykonana na odpowiednim poziomie.

Dodatkową zaletą korzystania z usług renomowanego serwisu jest także fakt, że – najczęściej – zapewnia on gwarancję na wymienione części. To sprawia, że w razie awarii urządzenia – możemy oddać je do reklamacji.

Istnieje także oczywiście możliwość serwisowania silnika maszyn budowlanych i rolniczych u lokalnego, polecanego mechanika. Jakkolwiek opcja ta z pewnością jest dużo tańsza, może okazać się nieopłacalna, zwłaszcza gdy nie mamy pewności, czy ta osoba zna się na rodzaju silnika, który chcemy oddać do naprawy. W takim przypadku należy zachować daleko idącą ostrożność, a najlepiej – skorzystać z polecanego i renomowanego serwisu, który gwarantuje naprawdę na najwyższym poziomie.

Ile kosztuje remont silnika?

Cena tego typu usługi jest uzależniona zarówno od zakresu prac, ale także modelu urządzenia i sezonu, w którym wykonujemy naprawę, a także części kraju. Jak łatwo się domyślić, dużo mniej zapłacimy, gdy serwis ma niższe obłożenie – czyli w tzw. sezonie niskim, zimowym. Ceny w okresie letnio-jesiennym, gdy prace w gospodarstwie rolnym i na różnego rodzaju budowach są w toku – będą z reguły znacznie kosztowniejsze z uwagi na większe zainteresowanie tego typu usługami.

Choć trudno wskazać dokładnie, ile wyniesie naprawa silnika maszyny budowlanej i rolniczej, bowiem jest to kwestia dość kompleksowa, możemy wskazać przykładowe (i orientacyjne) ceny za usługi. I tak, jeśli chodzi o Massey Ferguson działający na silniku Perkins – naprawa może wynieść nawet do 25 tysięcy w przypadku bardzo dużych uszkodzeń. W bardziej optymistycznym scenariuszu, usunięcie awarii będzie kosztować około 10 tysięcy. Z kolei w przypadku remontu silnika Ursusa C-360, ceny są sporo niższe: wahają się w okolicach 5-7 tysięcy złotych.

Jak widać, ostateczna cena zależy od rodzaju urządzenia i zakresu prac. Warto kontaktować się z wybranym serwisem, aby uzyskać choćby orientacyjną wartość kosztów naprawy.

Poprzedni artykułJak w prosty sposób zwiększyć dokładność podczas nawożenia pola?
Następny artykułNawozy organiczne, wieloskładnikowe i mineralne – cechy charakterystyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj