Jak w prosty sposób zwiększyć dokładność podczas nawożenia pola?

Nawożenie pola składnikami mineralnymi w sposób tradycyjny wiąże się często z niedokładnością, zwłaszcza przy dużych areałach. Traktowanie uprawy jako jednolitej całości nie pomaga rozwiązać problemu. Poszczególne wycinki gleby składające się na jej powierzchnie mogą mieć różne zapotrzebowanie na nawóz. Rozpylając czy rozrzucając go równomiernie może okazać się, że część pola otrzymała go za mało, a inna nadmiar. Wyeliminowanie tego problemu pozwoli na efektywniejszą produkcję rolną, a rozwiązanie kryje się pod zwrotem “precyzyjne rolnictwo”.

Dokładne nawożenie kluczowe dla zdrowej i zyskownej uprawy

W celu odpowiedniego nawożenia gleby uprawnej należy poznać jej właściwości i zapotrzebowanie. Można zrobić to przy pomocy mapy plonów, stworzonej dzięki badaniom laboratoryjnym, technologii GPS oraz odpowiednim, dedykowanym programom komputerowym. Umożliwi to utworzenie planu dokładnego nawożenia jej zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Skutki nieprawidłowego nawożenia mogą być bardzo negatywne dla uprawy. Niedobór składników mineralnych będzie powodował to, że rośliny staną się słabsze i mniejsze. Z takich upraw nie uzyska się dużych plonów. Przenawożenie nie jest wcale lepszą alternatywą. Może spowodować tak zwaną “suszę fizjologiczną”, która uniemożliwia roślinom czerpanie wody oraz składników odżywczych z gleby. Dlatego odpowiednie i precyzyjne nawożenie ma tak duże znaczenie dla produkcji roślin. Pozwala zmaksymalizować szanse na ich prawidłowy i obfity wzrost.

Precyzyjne nawożenie pola – czego potrzeba

Zaimplementowanie technologii precyzyjnego rolnictwa w nawożenie pola pozwala na szybkie odczucie różnicy w jakości pracy. Dokładne planowanie obłożenia nawozem pozwala na szybszą poradzenie sobie z nawożeniem i wydajniejsze jego zużycie. W celu precyzyjnego nawożenia pola należy zaopatrzyć się w jednostkę sterującą systemem odpowiednią do rodzaju posiadanego rozrzutnika czy wozu asenizacyjnego. Pozwala ona na sterowanie funkcjami maszyny rolniczej i w czasie rzeczywistym monitoruje jej parametry, a także parametry pola, dzięki wgranej na nią mapie plonów. Pozwala to na miejscową aplikację nawozu w ilości odpowiedniej dla danego wycinku gruntu.

Czujniki prędkości GPS działają z doskonałą precyzją

Skąd system wie kiedy zmienić dozowanie nawozu? Czujniki prędkości GPS z dużą dokładnością odnotowują położenie ciągnika na mapie plonów i dzięki temu są w stanie obliczać zmiany na bieżąco, bez przerywania pracy. Precyzyjne nawożenie automatyzuje w dużej mierze ten proces, co wpływa na efektywność i wydajność pracy, ale także i na komfort operatora maszyny. Jeżeli szukasz sprzętu, który pozwoli Ci w wydajniejszy sposób przeprowadzać zasiew, odwiedź stronę isobus.pl i sprawdź ofertę.

Poprzedni artykułChemiczna kotwa tulejowa do muru, betonu i kamienia naturalnego
Następny artykułRemonty silników maszyn budowlanych i rolniczych – ile kosztuje i jak wybrać odpowiedni serwis?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj