Nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie precyzyjnym

Rolnictwo precyzyjne to system gospodarowania wspomagany komputerowo. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie zabiegów agrotechnicznych do zmiennych warunków na konkretnych częściach pola. Pod uwagę bierze się między innymi aktualny stan rozwoju roślin czy właściwości gleb. Dowiedz się, jakie technologie są stosowane w rolnictwie precyzyjnym i jakie korzyści niosą dla gospodarstwa!

Zastosowanie rolnictwa precyzyjnego w uprawach

Wdrożenie rolnictwa precyzyjnego pozwala na bardziej efektywne, dokładniejsze i oszczędne prowadzenie gospodarstwa. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie większych plonów o lepszej jakości, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i nakładów pracy. Ogranicza się także zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jest to możliwe dzięki znajomości własnych zasobów, wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania i automatyzacji procesów produkcji rolnej.

Wszelkie zabiegi wykonywane są na podstawie informacji o przestrzennej i czasowej zmienności cech roślin oraz środowiska. Dane pozyskiwane są z wielu źródeł. Są to między innymi pomiary pola, badania określające zasobność gleb czy wykorzystanie maszyn rolniczych z sensorami różnego rodzaju.

Gospodarowanie wspomagane komputerowo umożliwia przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych na podstawie bieżącej oceny kondycji upraw i zasobności gleby. Odbywają się one we właściwym czasie, z zastosowaniem odpowiedniej i jednocześnie jak najmniejszej liczby środków.

Efektem zastosowania technik rolnictwa precyzyjnego jest siew ze zmienną gęstością czy stosowanie środków ochrony roślin i nawozów dokładnie w miejscu, gdzie jest to wymagane oraz w odpowiedniej dawce.

Korzyści wynikające ze stosowania elementów rolnictwa precyzyjnego

Zastosowanie technik rolnictwa precyzyjnego daje szereg korzyści. Należą do nich:

  • maksymalne wykorzystanie potencjału pól,
  • wzrost dochodów i poprawa efektywności produkcji rolnej,
  • zwiększenie plonów oraz ich jakości,
  • pełna kontrola nad uprawami i możliwość obserwowania zmian,
  • oszczędności finansowe wynikające z mniejszego zużycia nawozów i oprysków,
  • zmniejszenie zużycia paliwa podczas prac polowych dzięki zastosowaniu nawigacji równoległej z użyciem GPS,
  • poprawa komfortu pracy operatora maszyn rolniczych,
  • możliwość wykonywania zabiegów agrotechnicznych w trudnych warunkach pogodowych, a nawet w nocy,
  • nawożenie dostosowane do zasobności gleby, bez przedawkowania czy niedoborów składników,
  • ograniczenie gromadzenia się związków chemicznych i pestycydów w plonach,
  • ograniczenie skażenia środowiska nawozami i pestycydami.

Precyzyjne technologie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych

W nowoczesnym rolnictwie precyzyjnym stosuje się inteligentne urządzenia i systemy sterowania, które działają w połączeniu z maszynami rolniczymi. Automatyzacja opiera się głównie komputerach z odpowiednim oprogramowaniem i technologii nawigacji satelitarnej GPS.

Ponadto stosowane są anteny GPS do nawigowania ciągników, monitory, kamery podglądu, czujniki i sensory różnego typu, które w trakcie prac polowych mierzą wartości wielu parametrów w czasie rzeczywistym.

Nawigacja rolnicza GPS ułatwia planowanie siewów czy zbiorów, a także minimalizuje straty w uprawach. Umożliwia tworzenie mapy pola uprawnego, która zawiera informacje o właściwościach gleby, stanie rozwoju roślin, agrofagach, uzyskanym plonie oraz parametrach meteorologicznych.

Dane zebrane przez systemy GPS i czujniki są następnie analizowane przez specjalne oprogramowanie i służą do planowania precyzyjnych zabiegów nawożenia oraz ochrony roślin.

Każdy rolnik decydując się na wprowadzenie nowoczesnych technologii do swojego gospodarstwa, powinien wybierać sprawdzone urządzenia wysokiej jakości od wiodących producentów, na przykład włoskiej firmy Arag!

Jej przedstawicielem w Polsce jest MRJ AGROTIM. W ofercie firmy dostępne są wszelkie niezbędne narzędzia i akcesoria z zakresu rolnictwa precyzyjnego, takie jak komputery i systemy A-NET, monitory, systemy podglądu do opryskiwaczy, anteny GPS.

Współczesne rolnictwo nie może już istnieć bez nowoczesnych technologii. Dlatego warto inwestować w niezawodny sprzęt!

Poprzedni artykułJak wyszkolić psa aby słuchał komend?
Następny artykułDysza eżektorowa – czym jest i do czego służy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj