Wielu właścicieli gospodarstw w okresie wzmożonych prac polowych staje przed problemem, jakim jest brak sprzętu potrzebnego do wykonania określonego zadania lub ma kłopot z niedostateczną ilością takiego sprzętu. Dotyczy to w szczególności mniejszych gospodarstw. Gospodarze stają wtedy przed koniecznością skorzystania z usług rolniczych.
Kto oferuje usługi rolnicze?
Od kilku lat rynek usług rolniczych w Polsce stale rośnie. Jest to odpowiedź na zwiększający się popyt. Firmy nastawione na świadczenie usług rolniczych dysponują większą ilością sprzętu i mają ustalone stawki za wykonanie określonych prac. Obok nich jak grzyby po deszczu wyrastają mniejsze firmy i mnożą się ogłoszenia indywidualnych rolników, którzy po wykonaniu prac we własnych gospodarstwach decydują się na dorobienie i wynajmują swoje maszyny innym właścicielom gospodarstw. Na rynku usług rolniczych jest więc mocna konkurencja.
Ile kosztują usługi rolnicze?
Cena usługi rolniczej w dużej mierze zależny do jakości i mocy sprzętu jakim będzie ona wykonywana. Na przykład za orkę ciągnikiem o mocy 170 KM i pięcioskibowym pługiem obrotowym zapłacimy więcej niż za tę samą prace wykonaną przy użyciu ciągnika z trzema skibami. Usługodawcy uzależniają też stawki od cen paliw. Dodatkowym elementem mającym wpływ na ostateczną cenę jest wielkość areału, co ma wpływ na czas ich wykonania. Należy też wspomnieć, że ceny są różne w określonych województwach. Ponadto stawki mogą być przeliczane w oparciu o godzinę pracy lub hektar. Cennik usług rolniczych dla mniejszych gospodarstw jest najmniej atrakcyjny i w ich przypadku należy się liczyć z możliwością dłuższego oczekiwania na realizację usługi.
Gdzie sprawdzać ceny usług rolniczych?
Ceny usług rolniczych najlepiej sprawdzać w Internecie. Wiele stron oferuje przegląd cenników. Ponadto warto porównać ceny firm i rolników indywidualnych, którzy zamieszczają ogłoszenia na portalach internetowych. Na grupach i forach dyskusyjnych rolnicy chętnie dzielą się opiniami na temat konkretnych firm usługowych, co pozwala na ich zweryfikowanie i podjęcie właściwej decyzji co do skorzystania z konkretnego usługodawcy. Skorzystanie z usług firmy świadczącej usługi rolnicze, to najprostszy sposób, aby dokładnie i dobrej jakości sprzętem wykonać każdy zabieg na polu.
Co zrobić, by samemu zacząć oferować usługi rolnicze?
Jeśli rolnik ma odpowiednie maszyny może sam pomyśleć o oferowaniu usług rolniczych innym właścicielom gospodarstw. Warto wiedzieć, że świadczenie usług rolniczych przez rolników nie wchodzi w zakres działalności rolniczej w myśl ustawy o PIT. Konieczne więc będzie zarejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowanie jej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Tak jak wspominaliśmy na wstępie, rynek tego rodzaju usług stale się rozrasta, a ciągły rozwój gospodarstw i postęp technologiczny powoduje, że popyt na nie będzie rosnąć. Konkurencja między firmami i rolnikami indywidualnymi oferującymi swoje usługi jest duży, co jest korzystne dla usługobiorców, gdyż powoduje stały spadek cen i daje większe pole wyboru.