Nawozy organiczne, wieloskładnikowe i mineralne – cechy charakterystyczne

Prawidłowy wzrost roślin zależy w dużej mierze od ilości składników odżywczych, jakie znajdują się w glebie. W naturalnych warunkach, do osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu upraw, wykorzystuje się nawozy, dostarczające roślinom niezbędnych składników pokarmowych.

  1. Nawozy organiczne
  2. Nawozy wieloskładnikowe
  3. Nawozy mineralne Adob

Nawozy dzieli się na organiczne, wieloskładnikowe i mineralne. Każda z tych grup nawozów dostarcza roślinom innych składników.

Nawozy organiczne

Nawozami organicznymi nazywa się nawozy naturalne pochodzenia zwierzęcego. W porównaniu do innych rodzajów nawozów, działają one stosunkowo wolno i łagodnie, ale za to długotrwale. Wykorzystuje się je więc do regularnego nawożenia. W tej grupie znajdują się nawozy świńskie, końskie, owcze, kozie, kurze i gołębie, a także nawozy z wiórów albo z mączki z krwi lub rogów. Na rynku można znaleźć również nawozy organiczne, wzbogacone składnikiem mineralnym – wówczas mamy do czynienia z nawozami organiczno-mineralnymi.

Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe to produkty stanowiące mieszankę składników pokarmowych dla roślin. Charakterystyczne jest zróżnicowanie proporcji zawartych w nawozie składników, a tym samym ich dopasowanie do konkretnego rodzaju upraw. Szczególnie przez początkujących ogrodników, nawozy wieloskładnikowe używane są jako nawozy uniwersalne, dopiero wraz ze zdobyciem doświadczenia, po czasie, są one różnicowane lub zastępowane innymi, specjalistycznymi nawozami.

Nawozy mineralne Adob

Rolnik posiadający dużą wiedzę o rodzaju gleby, na której hoduje swoje uprawy, zazwyczaj potrafi określić konkretny składnik odżywczy potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu. Do uzupełnienia jednego, wybranego składnika, używane są nawozy mineralne Adob. Wśród nich znajdują się m.in. nawozy:

  • azotowe, które wspomagają wzrost roślin liściowych, charakteryzujących się długim okresem rozwoju. W zależności od dominującego w nawozie związku azotu, może on działać szybko lub wolno, i charakteryzować się zróżnicowaną łatwością rozpuszczenia.
  • wapniowe – stosowane do poprawienia stanu gleby. Wapna potrzebują niemal wszystkie rośliny, jednak z uwagi na silną reaktywność ze składnikami obornika, należy trzymać je z daleka.
  • magnezowe – wspomagające naturalny proces fotosyntezy. Stosuje się je zarówno prewencyjnie, do zwiększenia zawartości magnezu w glebie, jak i interwencyjnie, w przypadku nagłej potrzeby wzbogacenia roślin o ten składnik. Nawozy magnezowe uznawane są za uniwersalne i odpowiednie do każdego rodzaju upraw.
Poprzedni artykułRemonty silników maszyn budowlanych i rolniczych – ile kosztuje i jak wybrać odpowiedni serwis?
Następny artykułPrzenośnik ślimakowy (żmijka) do zboża – który kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj