Krokusy cebulki – jak i kiedy je sadzić? Podpowiadamy

Zachwycają Cię przebijające się przez śnieg kolorowe krokusy? Bez problemu możesz posadzić je w swoim przydomowym ogrodzie. Zastanawiasz się, kiedy i jak je sadzić? Przedstawiamy najważniejsze zasady związane z uprawą tych wyjątkowych kwiatów.

Charakterystyka krokusów

Z pewnością wiesz, że krokusy to pierwszy zwiastun wiosny. Może kojarzą Ci się one z Doliną Chochołowską w Tatrach, gdzie co roku turystów zachwycają kwitnące fioletowe połacie krokusów. Warto wiedzieć, że są to rośliny objęte częściową ochroną. Co ciekawe, krokusy mają ponad 70 gatunków. Co ciekawe, wbrew pozorom ich ojczyzną są regiony śródziemnomorskie. Pierwsze wzmianki o krokusach pochodzą z Krety, kiedy to uprawiano te rośliny na potrzeby produkcji szafranu. Istotne jest to, że krokusy charakteryzują się bardzo dużą tolerancję na niskie temperatury. Dzięki temu kwitną one na górzystych terenach Azji i Europy, np. w Alpach.

W Polsce występuje gatunek nazywany szafranem spiskim, czyli Crocus scepusiensis, mający delikatną fioletową barwę. Niestety, ze względu na zachodzące zmiany w systemie uprawy na górskich obszarach, krokusy są zagrożone wyginięcie. Właśnie dlatego zostały one objęte ochroną częściową.

Z kolei najbardziej cenionym i uznawanym za najszlachetniejszy gatunkiem jest szafran siewny – Crocus sativus, który wywodzi się z Azji Zachodniej. Warto wiedzieć, że z jego słupkowia pozyskuje się pomarańczowy proszek, zwany szafranem i będący najdroższą przyprawą na całym świecie. Co ciekawe, aby wyprodukować jeden gram proszku, potrzebne są trzy tysiące tych kwiatów. Szafran ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Poza tym wykorzystuje się go jako barwnik w branży odzieżowej. Ze względu na to, że jest afrodyzjakiem, dodaje się go także do perfum.

Krokusy najczęściej kojarzone są z fioletowym kolorem, ale warto wiedzieć, że mogą one także kwitnąć na różowo, biało, bordowo, a nawet żółto. Przepięknie prezentują się odmiany dwukolorowe, mające płatki w rozmytych odcieniach.

Krokusy cebulki – kiedy należy je sadzić?

Planujesz posadzić w swoim ogrodzie krokusy? Cebulki warto kupić już we wrześniu, ponieważ ich okres sadzenia określany jest na wczesną jesień. Niezwykle istotne jest to, aby sadzenie odbyło się około sześciu tygodni przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Musisz uważać, aby się nie spóźnić.

Cebulki krokusów najczęściej sprzedawane są w zestawach. Wynika to przede wszystkim z tego, iż kwitnąc, najlepiej prezentują się właśnie w większych ilościach. Możesz albo zdecydować się na jeden gatunek, albo zakupić mieszankę różnych gatunków, które pozwoli stworzyć Ci różnokolorowy trawnik. Istotne jest również to, że krokusy są dość tanie, a poza tym wyróżnia je zdolność do zakwitnięcia również w następnym sezonie. W związku z tym zalicza się je do długowiecznych bylin kwitnących. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości cebulki krokusów różnych odmian znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://sadzimycebulki.pl/.

Jak sadzić krokusy – poradnik krok po kroku

Miejsce sadzenia krokusów

Zanim zabierzesz się za sadzenie krokusów, wybierz optymalne miejsce dla tych wyjątkowych kwiatów. Pamiętaj, że wymagają one żyznej gleby, charakteryzującej się dość niskim stopniem wilgotności i dobrą odsączalnością wody. Warto mieć świadomość tego, że krokusy nie zakwitną w stojącej w wodzie ziemi. W związku z tym musisz dobrze przemyśleć, gdzie je posadzisz. Dobrym pomysłem jest zaobserwowanie, jak odpływa woda z danego miejsca po obfitych deszczach. Jeżeli mimo upływu kilku godzin, w ziemi nadal są widoczne kałuże, raczej powinieneś zdecydować się na inne miejsce. Weź pod uwagę także nasłonecznienie – krokusy lubią stanowiska słoneczne albo półcieniste.

Krokusy cebulki – sadzenie

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce do posadzenia krokusów, musisz oczyścić je z trawy, kamieni oraz chwastów. Przy wykopywaniu dołu w ziemi, uwzględnij głębokość sadzenia krokusów, wynoszącą od 6 do 10 cm. Weź pod uwagę także odległość, która powinna dzielić pojedyncze cebulki. Krokusy należy sadzić co 8-10 cm. Oczywiście odstępy i głębokość sadzenia są także zależne od rozmiarów cebulek.

Istotne jest to, aby umieszczać sadzonki czubkiem do góry, a potem przysypać je wykopaną przedtem ziemią. Jeżeli cebulka przechyliła się w trakcie uzupełniania ziemi, nie musisz się tym przejmować. Roślina powinna naturalnie skorygować swoje położenie podczas wzrostu i ustawić się do kwitnienia. Pamiętaj, aby po wkopaniu cebulek do gleby, obficie je podlać i delikatnie ubić ziemię wokół.

Pielęgnacja krokusów

Zastanawiasz się, jak dbać o krokusy? Zazwyczaj nie musisz podlewać ich jesienią, ponieważ to dość deszczowa pora. W przypadku, gdy wrzesień i październik będą bardzo ciepłe, możesz dodatkowo nawadniać uprawę. Warto wiedzieć, że rośliny te raczej nie potrzebują specjalnych odżywek, choć tuż po ich posadzeniu warto dodać do gleby małą dawkę preparatu.

Jak już wiesz, krokusy wyróżniają się dobrą tolerancją na niskie temperatury i surowy klimat. Nie rezygnuj jednak z zabezpieczenia ich przed zimą. Warto późną jesienią przykryć ściółką ziemię, do której wkopane zostały cebulki. Zabezpieczenie należy ściągnąć na przełomie lutego i marca.

Kiedy dokładnie kwitną krokusy?

Warto wiedzieć, że niestety dużo odmian krokusów kwitnie dość krótko. Pierwsze pąki tych wyjątkowych kwiatów mogą pojawić się jeszcze zimą, w marcu, ale co ciekawe, już w maju wszystkie całkowicie opadają. Pamiętaj jednak, że pomimo zakończonego kwitnienia bulwa krokusa nadal się rozwija i pobiera potrzebne składniki odżywcze, więc nie można przycinać łodygi ani liści. Te ostatnie żółkną i opadają w miesiącach letnich i dopiero wówczas roślina przechodzi w okres spoczynku.

Jak widać, uprawa krokusów nie jest zbyt skomplikowana. Są to naprawdę piękne kwiaty i urokliwy symbol wiosny, toteż warto zasadzić je w swoim ogródku. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, na pewno wyhodujesz wspaniałe krokusy, które na dodatek zakwitną także w następnym sezonie.

Poprzedni artykułCo wchodzi w zakres inwentaryzacji dendrologicznej?
Następny artykułFolia do sianokiszonki – jak i gdzie najlepiej kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj