Rolnictwo ekologiczne – jak dbać o środowisko

Rolnictwo ekologiczne to nowy trend i zupełnie świeże spojrzenie na dominujący przez dziesięciolecia nurt rolnictwa praktycznego. Odbiorcy coraz częściej przyglądają się, skąd biorą się ich posiłki, jaką drogę przebyły jabłka zanim trafiły na stół i w jakich warunkach była produkowana mąka.  Wielu z nich jest gotowych zapłacić za produkt sporo więcej, tylko po to, żeby być pewnym, że ich zakupy zostały stworzone w zgodzie z naturą i bez dodatkowych ingerencji. Ważny jest nie tylko brak oprysków i chemii, ale także używanie naturalnego kompostu jako nawozu, czy dbanie o segregację odpadów, a także troska o niemarnowanie niczego. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to w jaki sposób zmienić swoje gospodarstwo na bardziej eko.

  1. Kompost zamiast nawozów sztucznych
  2. Maszyny zero waste – prasa do makulatury i inne
  3. Jakość, a nie nadprodukcja
  4. Indywidualne podejście do plonów

Kompost zamiast nawozów sztucznych

Oczywiście rośliny rosną dużo szybciej na nawozach sztucznych, ale dużo lepiej dla zdrowia, nie tylko klientów, ale też naszej rodziny przestawić się na nawozy naturalne. Zgodnie z nurtem ekologicznym dobrze mieć obok gospodarstwa kompostownik, do którego będzie się wrzucać odpadki – takie jak skorupki z jajek, obierki, zgniłe warzywa i etc. Rozkładające się naturalne resztki wytwarzają takie same składniki z jakich składają się substancje służące do nawożenia. Taki zbiornik powinno się odpowiednio zabezpieczyć i w miarę często opróżniać, żeby zapobiec zbieraniu się groźnych gazów.

Maszyny zero waste – prasa do makulatury i inne

Jak pozbyć się odpadów, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć? Najlepiej oddać je do recyklingu. Jednak wożenie co kilka dni zbieranych opakowań i materiałów może być sporym wydatkiem – zużyjemy paliwo i stracimy sporo czasu, Najlepszą opcją byłoby składowanie ich w jednym miejscu i przeznaczenie na przykład jednego dnia w miesiącu na pozbycie się większej ilości odpadów. Przydadzą się tu takie maszyny, jak prasy do makulatury, folii, plastiku, puszek aluminiowych i blaszanych. Jest to świetna maszyna do recyklingu i gospodarki odpadami produkcyjnymi oraz w gospodarstwach rolnych. Przy użyciu tego sprzętu można zbelować: sypki papier, karton, folię plastikową, plastik, puszki aluminiowe, puszki pięciolitrowe i dwudziestopięciolitrowe, ubrania, oraz tekstylia. Dzięki temu zajmują one mniej miejsca i ułatwiają ich składowanie.

Jakość, a nie nadprodukcja

To kolejne bardzo ważne słowa. Produkcja przemysłowa to nurt, od którego się odchodzi. Klienci chcą mieć do czynienia z wyselekcjonowanymi i prawdziwymi, naturalnymi produktami. Ważne jest, żeby rolnik znał każde drzewo w swoim sadzie i podchodził do niego indywidualnie. Pomóc w tym też mogą specjalistyczne maszyny. Sporą ilość ciekawych modeli, które zużywają mało paliwa lub prądu można znaleźć tutaj: bergmann-polska.pl . Używanie odpowiednich sprzętów sprawi, że rezultaty pracy będą o wiele lepsze.

Indywidualne podejście do plonów

Bardzo ważne jest zastanowienie się, w którą stronę chce się rozwijać swoje gospodarstwo. Przemyślenie filozofii zarządzania swoimi plonami. Odpowiednie przemyślenie w jakim kierunku chcemy iść pomoże łatwiej wprowadzić zmiany. O czym warto pamiętać, że takie zmiany jak choćby zakup prasy do makulatury, to inwestycja, która zwróci się z nawiązką. Nie trzeba podążać za innymi osobami, które uważają, że potrzebna jest masowa produkcja za wszelką cenę. Zwłaszcza, że kierunki zmian w świecie pokazują, że ekologia przejmuje i lokalność przejmują rynki.

Poprzedni artykułCzym jest pogoda dla rolników i dlaczego warto z niej korzystać?
Następny artykułChemiczna kotwa tulejowa do muru, betonu i kamienia naturalnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj