Myślisz o założeniu własnej firmy? A może masz już nie tylko wstępny pomysł na działalność, ale i cały biznes plan? Bez względu na to, na jakim etapie się znajdujesz, przed otworzeniem własnej działalności należy bezwzględnie pamiętać o kilku rzeczach. Niezależnie od tego, jaki rodzaj usług pragniesz świadczyć, nie uciekniesz od kilku wymogów proceduralno-organizacyjnych. Dziś powiemy kilka słów o tym, o czym powinieneś pamiętać przygotowując się do uruchomienia własnego biznesu oraz na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę!
Każdy większy biznes wymaga rejestracji
Bez względu na to, czy planujesz sprzedawać rękodzieło, świadczyć usługi marketingowe czy otworzyć własną winnicę – jeśli chcesz działać na większą skalę to musisz zalegalizować swój biznes. Owszem, polskie prawo dopuszcza prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji, ale tylko w sytuacji, gdy Twój miesięczny przychód nie przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W roku 2022 było do 1505 złotych. A zatem jeśli chcesz się zaangażować w biznes „na poważnie” i czerpać z niego realne dochody, rejestracja będzie konieczna.
Pośród wielu różnych sposobów legalizacji firmy w Polsce, najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej podstawowym jest Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG). Pamiętaj, że określenie „jednoosobowa” nie oznacza, że musisz prowadzić firmę tylko i wyłącznie samodzielnie. Jak najbardziej możesz zatrudnić pracowników – po prostu jedna osoba (Ty) jest właścicielem całego biznesu!
Jak się przygotować do otworzenia JDG?
Aby otworzyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą konieczne jest uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić osobiście w urzędzie, listownie lub drogą elektroniczną. Podstawową rzeczą, którą musisz ustalić przed rejestracją jest nazwa Twojej firmy. Absolutne minimum to podanie Twojego imienia i nazwiska w mianowniku, aczkolwiek nie musisz się do tego ograniczać.
W rejestrze musisz podać także adres firmy. Działalność możesz prowadzić w jednym lub w wielu stałych miejscach (np. we własnym domu, biurze coworkingowym czy wynajętym punkcie usługowym), a nawet bez stałego adresu lub mobilnie. Tutaj, wbrew pozorom, dowolność jest całkiem spora!
Pamiętaj, że jako osoba fizyczna możesz prowadzić tylko jedną działalność gospodarczą. Plus jest jednak taki, że poprzez jedną firmę możesz realizować naprawdę różne działania biznesowe i świadczyć usługi różnego typu. Ważne jest jednak przypisanie swojej działalności do określonego kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Dlatego zanim zarejestrujesz swój biznes, dokładnie przemyśl tę kwestię!
Zadbaj o księgowość
Podatki i księgowość to kolejne rzeczy, od których nie uciekniesz, dlatego gruntownie zaplanuj także te aspekty. Prowadząc JDG stajesz się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a wybierać możesz pomiędzy trzeba formami opodatkowania dochodów z JDG:
- Na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej – stawki 12% i 32%)
- Według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
- Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Każdy przedsiębiorca musi również prowadzić dokumentację rachunkową: faktury, rachunki, ewidencje. Księgowość może być prowadzona w formie uproszczonej (w podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w ewidencji przychodów przy ryczałcie) oraz w formie pełnej (w księgach rachunkowych).
Prowadzenie księgowości możesz zlecić zewnętrznemu księgowemu, musisz się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami, jakie będzie to generowało. Nie ulega też wątpliwości, że mimo wszystko sam powinieneś mieć rozeznanie w kwestiach podatkowych – one będą bezpośrednio wpływać na Twoją działalność. Dobrym sposobem na szybkie zdobycie właściwych kompetencji jest internetowy kurs księgowości. Nie ulega wątpliwości, że każdy przedsiębiorca (nie tylko początkujący) szybko zauważy korzyści płynące z takiego szkolenia.
Upewnij się, że masz środki na start
Zanim uruchomisz własną działalność gospodarczą postaraj się zrobić dokładną kalkulację kosztów, z jakimi będzie się to wiązało. Sprawdź czy masz odpowiednie zaplecze finansowe i materialne, aby skutecznie ruszyć ze swoją działalnością. Nie zapominaj o wydatkach związanych z promocją i marketingiem – bez odpowiedniej reklamy czasami trudno pozyskać klienta. Początkowo, koszty promocji mogą wydawać się spore, zazwyczaj jednak po pewnym czasie przynoszą one korzyści.
Zanim uruchomisz swoją działalność zorientuj się jak wygląda kwestia dofinansowań oraz kredytów dla przedsiębiorców. W niektórych branżach stosunkowo łatwo pozyskać dodatkowe środki na rozwój i jeśli tylko jest taka możliwość, to należy z tego korzystać!
Nie zapominaj o ubezpieczeniu
Wiele osób, w ferworze otwierania własnego biznesu i rejestrowania działalności gospodarczej zapomina o takiej kwestii jak ubezpieczenie. A to kwesta niezwykle istotna! Rodzaj i wysokość ubezpieczenia zależeć będzie od prowadzonej przez Ciebie działalności. Jesteśmy jednak zdania, że zakup właściwej polisy powinieneś przemyśleć jako jedną z pierwszych i podstawowych kwestii. Na szczęście nie brakuje dziś ofert różnych firm ubezpieczeniowych.
Przedmiotem ubezpieczenia małej firmy może być jej mienie (zarówno nieruchomość – budynek ze stałymi elementami wnętrz, jak i mienie ruchome – maszyny, urządzenia, czy sprzęt elektroniczny). Istotne jest także ubezpieczenie OC w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. O ten aspekt powinny szczególnie zadbać osoby planujące świadczenie różnych usług w ramach swojej działalności.