Prowadzenie nowoczesnej działalności rolniczej wymaga sporych nakładów finansowych. Dlatego też trudno spotkać rolnika, który nie korzysta z dofinansowań bezpośrednich czy też innych form dopłat. Jakie zmiany czekają rolników starających się o nie w 2019 roku? Sprawdź!
Zmiany w sposobie wnioskowania o dopłaty bezpośrednie
Pierwsze zmiany we wnioskowaniu o dofinansowanie bezpośrednie dla rolników weszły w życie w 2018 roku. Najwyraźniej sprawdziły się bardzo dobrze, gdyż podjęto już decyzję o tym, że znajdą one zastosowanie również w obecnym, 2019 roku.
O jakie zmiany właściwie chodzi? Zamiast dopełniać wszystkich formalności od nowa i wypełnia wniosek z kolejnymi rubryczkami, wystarczy złożyć jedno oświadczenie, w którym potwierdzisz, że w Twoim gospodarstwie rolnym nie zaszły żadne zmiany względem poprzedniego roku – i w związku z tym wnioskujesz o dokładnie takie same dofinansowanie bezpośrednie.
Co to oznacza dla rolników? Przede wszystkim mniej formalności i mniej marnowania cennego czasu, a także łatwiejszy dostęp do dopłat – wymuszony przez KE obowiązek składania elektronicznych wniosków sprawiał, że wszystko się przeciągało i trwało niebotycznie długo. Szukając sposobu na zewnętrzne finansowanie swojego gospodarstwa, możesz również sprawdzić czym jest kredyt rolniczy.
Kto może wnioskować o dofinansowanie w nowy sposób?
Mniejsza ilość formalności brzmi kusząco? Chciałbyś skorzystać z nowego sposobu wnioskowania o dofinansowanie bezpośrednie i oświadczenie potwierdzające brak zmian względem poprzedniego roku. Najpierw upewnij się, że spełniasz trzy warunki, które są tutaj wymagane, czyli:
– przy wypełnianiu wniosku o przyznanie dopłat na 2018 rok określiłeś, że powierzchnia Twoich gruntów rolnych wynosi mniej niż 10 hektarów;
– jesteś w stanie zaświadczyć, że sytuacja Twojego gospodarstwa nie uległa zmianie w stosunku do 2018 roku i chcesz wnioskować o dokładnie takie same dopłaty na dokładnie takich samych warunkach;
– chcesz ubiegać się tylko o następujące rodzaje dopłat: płatność za zazielenienie, płatność do uprawy chmielu, jednolita płatność obszarowa, płatność dodatkowa, dopłaty do owiec lub kóz oraz płatność niezwiązaną do tytoniu.
Czy nowy sposób przyjmie się wśród rolników?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, taki sposób wnioskowania o dopłaty bezpośrednie został już wypróbowany w zeszłym roku. Po podliczeniu wszystkich wniosków i oświadczeń okazało się, że skorzystało z niego aż 400 tysięcy gospodarstw. Biorąc pod uwagę wszystkie gospodarstwa starające się o dofinansowanie bezpośrednie, było to aż 30%. Można więc śmiało przypuszczać, że i w tym roku znajdzie się sporo chętnych na to, by nieco zmniejszyć ilość formalności przy wypełnianiu wniosków. Co więcej, według szacunków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym roku liczba rolników korzystających z nowego ułatwienia powinna być jeszcze wyższa.