Instalacje fotowoltaiczne stają się co raz bardziej powszechne w polskim krajobrazie. Jest to związane między innymi z pewną modą na bycie ekologicznym oraz licznymi programami takimi jak Mój Prąd i Czyste powietrze, dzięki czemu koszt całej inwestycji zwraca się szybciej i szybciej można się cieszyć darmowym prądem prosto ze słońca.
Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?
Wiele osób przed podjęciem decyzji dotyczącej montażu instalacji fotowoltaicznej zastanawia się jakiego rodzaju panele wybrać, dlatego postanowiliśmy przybliżyć trochę ten temat osobom nie znającym się na fotowoltaice.
Podział paneli Pv ze względu na budowę
Panele fotowoltaiczne można podzielić na amorficzne, monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jeżeli chodzi o wydajność to najlepsze z tej grupy są panele monokrystaliczne, następnie polikrystaliczne. Z kolei amorficzne charakteryzują się najmniejszą wydajnością. Panele fotowoltaiczne amorficzne są najtańsze. Z kolei moduły monokrystaliczne są najdroższe. Warto w tym miejscu sobie postawić pytanie czy korzystaniej jest zakupic np. 10 paneli amorficznych czy 6 paneli monokrystalicznych? Czasem bardziej opłaca się zainwestować w panele monokrystaliczne, które są bardziej wydajne, niż w mniej wydajne panele amorficzne czy polikrystaliczne.
Panele jednostronne i panele glass-glass
Panele fotowoltaiczne można podzielic również na jednostronne i dwustronne (inaczej zwane bi facial/ glass to glass). Budowa modułów jednostronnych pozwala na pochłanianie promieniowania słonecznego tylko z jednej strony. Z kolei te panele, które mają budowe dwustronną pozwalają na zwiększenie powierzchni, która przyjmuje to promieniowanie dzięki czemu są wydajne. Dobrym przykładem są tutaj na przykład panele Seraphim bifacial o teoretycznej mocy 330W, które mogą mieć moc nawet do 400W. Jest to również moc teoretyczna przyjmując optymalne warunki jeżeli chodzi o albedo, stopień zacienienia, kąt nachylenia modułów, odległość między modułami czy promieniowanie rozproszne DHI. Szacuje się,że w ciągu 5 lat udział modułów typu glass -glass w instalacjach PV wyniesie około 21 GW. Panele bifacial są nieznacznie droższe w porównaniu z panelami jednostronnymi ale dodatkowa powierzchnia, która może zbierać promieniowanie słoneczne zwiększa ich produktywność, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Przed podjęciem dezycji o montażu instalacji fotowoltaicznej warto też popytać o opinie w kilku firmach fotowoltaicznych z jakich modułów PV, one korzystają, a następnie sprawdzić opinie o panelach w internecie.
Jak wygląda sytuacja z opłacalnością fotowoltaiki dla rolników? Wiadomo może kiedy ruszy kolejny nabór do programu Agroenergia? Miał być na początku tego roku, ale na razie żadnej informacji nie znalazłem… Od dłuższego czasu zastanawiam się nad montażem własnej instalacji fotowoltaicznej, bo te prognozowane podwyżki cen prądu są straszne.