Rozwój technologii w dziedzinie zamocowań chemicznych owocuje wieloma wygodnymi i prostymi w montażu rozwiązaniami, które znacznie upraszczają realizację różnego rodzaju prac. Chemiczne kotwy iniekcyjne zdobyły dużą popularność wśród wykonawców robót budowlanych, jednak ten sposób aplikacji żywicy nie zawsze jest optymalny. W przypadku prac realizowanych w miejscach trudnodostępnych lub przy robotach, przy których wykonuje się ograniczoną liczbę punktów mocujących, zdecydowanie lepiej sprawdzają się pojedyncze kotwy tulejowe.
Chemiczne kotwy tulejowe do materiałów budowlanych
Kotwy tulejowe to rozwiązanie dedykowane do zastosowania w materiałach o jednorodnej strukturze. Oferowane przez nas kotwy zostały przetestowane pod kątem wytrzymałości i bezpieczeństwa realizowanych przy ich zastosowaniu zamocowań. Potwierdzają to liczne aprobaty i zezwolenia, które są dostępne w dokumentacji technicznej każdego produktu.
Z uwagi na budowę ampułki i uproszczony sposób aplikacji nasze kotwy tulejowe rekomenduje się jako właściwe do zastosowań w jednorodnym zwartym materiale, takim jak:
- beton zarysowany i niezarysowany w klasie od C20/25 do C50/60,
- kamień naturalny,
- ściany murowane z jednorodnych bloczków i cegieł (bez otworów).
Przy zastosowaniu chemicznych kotew tulejowych można z powodzeniem mocować:
- ciężkie konstrukcje stalowe,
- silosy,
- półki i regały,
- ekrany akustyczne,
- balustrady,
- wyposażenie klatek schodowych,
- anteny,
- markizy itp.
Jak montować chemiczne kotwy tulejowe?
Procedura montażu z zastosowaniem kotew tulejowych jest bardzo prosta. Wystarczy kilka kroków do utworzenia mocnego, trwałego połączenia:
- nawiercenie otworu,
- oczyszczenie otworu z nadmiaru zalegającego pyłu,
- aplikacja ampułki – kotwy tulejowej,
- wkręcenie wkrętu mocującego.
Ważne jest, aby podczas wkręcania wkrętu korzystać z elektronarzędzi z trybem udarowym. Nie dozwolone jest dobijanie lub wstępne osadzanie wkrętu przy zastosowaniu młotka. Dla uzyskania optymalnego połączenia konieczne jest równomierne rozłożenie żywicy. Efekt ten osiąga się tylko podczas w miarę równomiernego wkręcania elementów łączących.
Co to jest kotwa tulejowa?
Kotwa tulejowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy wykonują ograniczoną liczbę mocowań. Każda kotwa to pojedyncza ampułka zawierająca dwuskładnikową żywicę. Szklane ampułki są dostosowane wymiarami do typowych głębokości i średnic otworów montażowych. Dzięki temu bardzo szybko i praktycznie bez żadnych dodatkowych akcesoriów można wykonać kolejne mocowanie lub punkt podparcia ciężkiego detalu.
W ampułkach umieszczona jest żywica i składnik, którego zadaniem jest aktywowanie żywicy. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że żywica wyschnie i straci swoje plastyczne właściwości przed aplikacją kotwy. W trakcie aplikacji kotwy do otworu ampułka rozbija się, a składniki ulegają wymieszaniu. Jest to moment, w którym aktywuje się proces stygnięcia żywicy.
Kotwy tulejowe dobiera się na podstawie:
- średnicy wiertła, którym wykonuje się otwór,
- głębokości otworu,
- oczekiwanej głębokości zakotwienie.
W ofercie dostępne jest kilka standardowych wariantów chemicznych kotew tulejowych przystosowanych do najczęściej stosowanych mocowań.