Jakie mieszanki paszowe podawać zwierzętom rolnym?

Aby zapewnić prawidłowy rozwój zwierzętom, których hodowlą się zajmujemy oraz zwiększyć odporność na choroby, powinno się zadbać o odpowiednią dietę, która będzie składać się ze zróżnicowanych i przede wszystkim zdrowych składników. Niestety nie każdy producent dodatków paszowych dba o to, by w pokarmie dla zwierząt znalazły się wszystkie niezbędne produkty. To właśnie dlatego, zanim przystąpimy do zakupu paszy dla naszej trzody, warto rozeznać się w temacie i wybrać te najlepsze mieszanki paszowe i wzbogacić je o dodatki, które zapewnią zwierzętom wszystkie potrzebne do funkcjonowania mikro i makroskładniki.

Jak przygotować paszę dla zwierząt rolnych?

Zwierzętom rolnym podaje się m.in. ziarna jęczmienia, owies, nasiona łubinu i bobiku, ziarna innych zbóż, śruty poekstrakcyjne, słomę oraz siano. Taka pasza w nieprzetworzonej formie posiada niską wartość odżywczą. Mieszanki przemysłowe i premiksy to dodatki do pasz, które zostały wzbogacone o duża ilość skoncentrowanych wartości odżywczych. Przygotowywanie pokarmu dla zwierząt rolnych samo w sobie jest już proste. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, którą do swoich pasz i mieszanek załącza każdy producent dodatków paszowych. Wystarczy wymieszać dobrze składniki i podawać w odpowiednich proporcjach zwierzętom.

Jak tworzyć dobre i zdrowe mieszanki?

Tutaj nie chodzi tylko i wyłącznie o sam skład paszy, ale także sposób jej podawania. Niektóre zwierzęta jak np. świnie potrzebują paszy, która przed skarmieniem zostanie poddana zabiegom śrutowania i gniecenia. Taka obróbka ma na celu zmiękczenie pokarmu tak, aby enzymy trawienne występujące u świni mogły łatwiej go przyswoić. Inne sposoby to gotowanie i parowanie, co również pomoże zwiększyć strawność, ale również poprawi smak paszy i sprawi, że zwierzęta chętniej będą ją przyjmować. Optymistyczną informacją jest to, że większość producentów dodatków paszowych dba o to, aby ich mieszanka była najlepsza i najchętniej wybierana przez klientów. To z pewnością staje się zaletą dla nabywców, którzy otrzymują gwarancję, że kupowane mieszanki będą naprawdę wysokiej jakości.

Który producent dodatków paszowych jest najlepszy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście na rynku znajdziemy mniej i bardziej renomowane marki, aczkolwiek tworzenie jakiekolwiek rankingu powinno być oparte przede wszystkim o konkretne produkty i pasze. Trzeba bowiem wiedzieć, że poszczególne gatunki zwierząt rolnych potrzebują odmiennego pokarmu. To właśnie dlatego każdy hodowca, zanim przystąpi w ogóle do zakupienia trzody, powinien dokładnie zgłębić wiedzę dotyczącą przygotowywania pożywienia.

Poprzedni artykułKinkiety – nastrojowe światło w dekoracyjnej oprawie
Następny artykułUsługi rolnicze coraz popularniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj