Czy jest alternatywa dla nawozów azotowych?

Nawozy azotowe są jednym z najważniejszych środków produkcji pozwalających na utrzymanie wysokiej wydajności prowadzonych upraw. Jednak wprowadzane ograniczenia w zakresie ich stosowania, wynikające z ochrony środowiska, a także wysokie ceny sprawiają, że rolnicy zmuszeni są do poszukiwania alternatywnych metod zaopatrzenia roślin w ten plonotwórczy składnik.

Czy jest alternatywa dla nawozów azotowych?

Nawozy azotowe są jednym z najważniejszych środków produkcji pozwalających na utrzymanie wysokiej wydajności prowadzonych upraw. Jednak wprowadzane ograniczenia w zakresie ich stosowania, wynikające z ochrony środowiska, a także wysokie ceny sprawiają, że rolnicy zmuszeni są do poszukiwania alternatywnych metod zaopatrzenia roślin w ten plonotwórczy składnik. Jedną  z najwygodniejszych, a zarazem najefektywniejszych metod jest zastosowanie bakterii należących do endofitów zawartych w preparacie BlueN®. 

Dlaczego BlueN®?

BlueN® to produkt najwyższej jakości, który rewolucjonizuje nawożenie roślin azotem. Zawarte w produkcie bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T wiążą azot atmosferyczny w miejscu, gdzie jest on najlepiej dostępny – w liściach i łodydze, czyli w całej roślinie ponad powierzchnią gleby. Bakterie za pomocą enzymu nitrogenazy wiążą wolny azot i przekształcają go do użytecznej dla roślin formy amonowej, a ta szybko jest wykorzystywana jako składnik aminokwasów. Dzięki temu, że proces wiązania azotu zachodzi w liściach, rośliny w mniejszym stopniu są zależne od pobierania tego pierwiastka z gleby. To z kolei sprawia, że rośliny będą miały zapewnioną podaż azotu nawet w warunkach, w których pobieranie związków azotu z gleby jest utrudnione.

Wiązanie azotu z powietrza pozwala z jednej strony na zapewnienie rosnącym roślinom dostępu do azotu nawet przy ograniczonych dawkach nawozów azotowych. Z drugiej strony, dzięki temu, że zastosowanie BlueN® nie wlicza się do puli azotu aplikowanego na pole, można zapewnić roślinom dodatkową porcję azotu. Przekłada się to na ich lepszy wzrost i rozwój, a w konsekwencji wysokość i jakość plonu. Plonotwórcze działanie preparatu potwierdzają przeprowadzone badania oraz doskonałe opinie rolników o produkcie. 

BlueN® w ekologicznej produkcji roślin

Dzięki temu, że BlueN® jest produktem naturalnym, może być stosowany we wszystkich działach produkcji roślinnej. Ponadto znajduje się on na liście IUNG-PIB produktów dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym, co oznacza, że pozwala na ekologiczne nawożenie azotem wszelkich upraw. Ma to znaczenie szczególnie teraz, kiedy w wielu regionach rolnicy mają problem z dostępem do podstawowego w ekologii nawozu azotowego, jakim jest obornik.

Jak działa BlueN®?

Produkt aplikuje się nalistnie, a zawarte w nim bakterie wnikają do ich wnętrza przez aparaty szparkowe. Następnie przemieszczają się pomiędzy komórkami miękiszu, w których zachodzi fotosynteza. Bakterie asymilują azot z powietrza i przekształcają go do jonów amonowych. Z kolei te są bezpośrednio wykorzystywane do syntezy aminokwasów, w tym do pełniącej funkcje zapasowe glutaminy. Z kolei aminokwasy są podstawą do syntezy białek oraz innych związków organicznych. Dlatego dzięki zastosowaniu BlueN®, uzyskane wysokie plony charakteryzuje doskonała jakość.

Potwierdzona skuteczność stosowania BlueN® udokumentowana wynikami badań. Udowodniono, że stosowanie BlueN® pozwala na dostarczenie uprawianym roślinom co najmniej 30 kg azotu. Z doświadczeń wynika, że średnio dostarcza 50 kg N w uprawach rzepaku, 56 kg N w uprawach zbóż i aż 76 kg N w kukurydzy. W przypadku niektórych doświadczeń okazało się, że BlueN® był w stanie dostarczyć nawet 100 kg azotu.

Przy maksymalnych, dopuszczonych dawkach nawozów azotowych BlueN® może zwiększyć plonowanie o dodatkowe kilka procent. Najwyraźniej efekty stosowania tego produktu widać w przypadku stosowania ograniczonych dawek azotowych. Np. w przypadku rzepaku zastosowanie ograniczonej dawki azotu (110 kg/ha) w połączeniu z BlueN® pozwoliło uzyskać plon wyższy o ponad 10% niż w przypadku nawożenia samym azotem w dawce 160 kg/ha.

Jak stosować produkt BlueN®?

Jak informuje etykieta, BlueN® w uprawach polowych aplikuje się w dawce 333 g/ha w 100 do 250 litrów cieczy roboczej. W uprawach ogrodniczych stosuje się tę samą dawkę w 100-400 litrach cieczy roboczej. Większą, bo 500 gramową dawkę stosuje się w uprawach drzew sadowniczych, orzechów i winorośli. W tym przypadku większa jest też dawka cieczy roboczej (500 – 2000 litrów/ha). Zabieg najlepiej wykonać w godzinach porannych.

BlueN® stosuje się nalistnie, w czasie intensywnej wegetacji roślin. Zabieg najlepiej wykonać, gdy temperatura powietrza przekroczy 5°C, po pełnym ruszeniu wegetacji. Jednakże należy pamiętać o tym, że rośliny nie mogą znajdować się pod wpływem stresu, a zabiegu nie powinno wykonywać się przed spodziewanymi przymrozkami tego samego dnia.

Produkt BlueN® dostępny w ofercie firmy Chemirol to doskonała i naturalna alternatywa dla tradycyjnego nawożenia zarówno mineralnego, jak i organicznego.

Poprzedni artykułCo sprawia że ciągniki John Deere są tak wyjątkowe
Następny artykułSklep ekologiczny Rzeszów- produkty prosto z natury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj