Chcesz odmalować ciągnik? Sprawdź, jak go do tego przygotować!

Konserwacja maszyn rolniczych wymaga dużej dbałości o metalowe powierzchnie. Są one szczególnie narażone na działanie pogody, substancji chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Co jakiś czas należy odmalować powierzchnię ciągników, maszyn rolniczych i przyczep dla ochrony przed szkodliwym działaniem rdzy. Dobrze odmalowany sprzęt jest niewrażliwy na działanie pogody i cieszy oko. Jak w odpowiedni sposób przygotować się do malowania?

Co warto zrobić przed malowaniem?

Aby lepiej zadbać o malowanie ciągnika trzeba mieć pod ręką kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest rozcieńczalnik, który zalecany jest do mycia narzędzi malarskich. Pomoże to zachować czystość i lepiej zadbać o pędzle lub sprzęt natryskowy. Rozcieńczalnik jest indywidualnie dobierany pod farby pokładowe, ponieważ zawiera optymalne mieszanki, które najlepiej rozpuszczają daną farbę. Wybierając podkład warto zastanowić się nad wydajnością farby. Jest ona zależna od chłonności materiału, a producenci często podają w specyfikacji, jaka ilość podkładu wystarczy do danej powierzchni. Dobra podstawa jest odporna na działanie benzyny, świetnie wygładza pory i niewielkie nierówności oraz daje możliwość do szlifowania na sucho oraz mokro.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Przed malowaniem ciągnika warto zabezpieczyć grunt. Należy wyeliminować wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Do maszyn często przywiera ziemia, oleje silnikowe lub błoto. Starą farbę można usunąć za pomocą szlifierki lub ręcznie papierem ściernym. Szczególną uwagę warto poświęcić miejscom skupiającym najwięcej rdzy. Dobrym pomysłem jest odtłuszczenie powierzchni. Ma to na celu oczyszczenie z plam i wszystkich pozostałości, które mogą utrudnić wchłanianie się podkładu i właściwej farby. Nawet najlepsza farba podkładowa będzie bezużyteczna, jeśli przyczepność podłoża będzie rażąco niska. Warto zastanowić się nad zabiegiem piaskowania, który polega na skierowaniu na powierzchnię metalu silnego strumienia powietrza z domieszką piasku. Eliminuje to wszystkie przywierające cząstki brudu i idealnie przygotowuje metal do dalszych zabiegów malarskich. Wadą tego rozwiązania jest drogi sprzęt, który nie zawsze jest dostępny. Wymaga to najczęściej sprężarki o dużej wydajności oraz pistoletu. Moc tego urządzenia i intensywność pracy podczas piaskowania jest na tyle niebezpieczna, że wymaga użycia odzieży ochronnej. Niemniej zastosowanie piaskowania daje niesamowite efekty i nie można go porównać do tradycyjnych metod.

Jak może wyglądać zabieg gruntowania?

Po zastosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych nadszedł moment na wybranie odpowiednich farb i lakierów do pokrycia metalu. Gruntowanie jest niezbędne, jeśli powierzchnia nie była nigdy wcześniej malowana. Jednym z rozwiązań, które lepiej pozwala na przygotowanie gruntu jest technika próbnego malowania. Jeśli po tym zabiegu efekt jest niezadowalający, to podłoże należy wyczyścić od nowa. Samo malowanie ciągnika to tylko jeden z etapów, który wykonuje się na samym końcu. Wcześniej trzeba przygotować podłoże.

Poprzedni artykułSklep internetowy z maszynami rolniczymi
Następny artykułSklep z akcesoriami dla wędkarzy karpiowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj