Gdy myślimy o zakupie samochodów, kwestia używanych pojazdów nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Jak jednak wygląda to w przypadku maszyn rolniczych? Które bardziej się opłacają – nowe czy używane? Na co uważać?
Gdzie kupić maszyny rolnicze?
Sklepów, w których rolnicy mogą zaopatrzyć się w odpowiednie do prac polowych maszyny, nie brakuje. Jest kilka sprawdzonych marek, które je produkują i jeszcze więcej dystrybutorów, którzy je oferują na sprzedaż. Nie jest to tania inwestycja, jednak konieczna, zwłaszcza jeżeli chce się, aby wszystkie prace na roli odbywały się bez problemów. Niektórzy szukają oszczędności i zamiast nowych sprzętów, wybierają te z rynku wtórnego. Do dyspozycji mamy kilka głównych źródeł, czyli sklepy, prywatni dealerzy, a także serwisy ogłoszeniowe.
Używane maszyny rolnicze – czy warto?
Choć na wielu serwisach można znaleźć oferty sprzedaży nowych sprzętów, ogłoszenia rolnicze dotyczą też używanych maszyn dla rolników (www.sprzedajemy.pl). Nie ma tego mało i jak się okazuje, ludzie bardzo chętnie decydują się na takie rozwiązanie, głównie ze względów finansowych. Używane maszyny rolnicze są zwyczajnie tańsze, co jednak może wiązać się z pewnym ryzykiem, dlatego należy wybierać tylko sprawdzonych sprzedawców. W ten sposób uniknie się problemów, a sprzęt posłuży nam dobrze, co pozwoli, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne ważne cele.
Oszczędność nie zda się jednak na nic, jeżeli nasza inwestycja – dany sprzęt będzie się ciągle psuł. Wybierając ten używany, należy zwrócić uwagę na to, od kogo się go kupuje i w jakim jest on stanie. Jeżeli maszyna jest zbyt wyeksploatowana i zepsuta, nie damy rady na niej pracować, bo ciągle konieczne będzie jej naprawianie, co pochłonie dodatkowe fundusze. Trzeba więc uważać i wybierać tylko sprawdzone źródła.
Jakie są zalety zakupu nowych maszyn rolniczych?
Obecnie rolnictwo jest znacznie bardziej unowocześnione i widać to także na przykładzie maszyn, których się używa. Zakup nowego sprzętu to przede wszystkim gwarancja jakości, szybsza i wygodniejsza praca. Nierzadko uzyskuje się przy tym dostęp do wielu dodatkowych korzyści i funkcjonalności, dzięki czemu dany sprzęt jest bardziej uniwersalny. Ma się też pewność, że nie zepsuje się on w nieoczekiwanym momencie, dzięki czemu uniknie się przestojów i dodatkowych wydatków.
To jednak niestety kosztuje i to niemało. Zakup nowych maszyn rolniczych to spory wydatek i niestety nie każdego na to stać. Wzięcie kredytu łatwe nie jest, banki są wymagające, a do tego trzeba mieć pewną sytuację finansową, a ta w przypadku rolników zależna jest od sezonu i zbiorów. Oczywiście można spróbować zaoszczędzić, na przykład korzystając z rządowych i unijnych dofinansowań rolnictwa. Czasem zamiast kupna możliwy jest także wynajem.
Maszyny rolnicze – nowe czy używane?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele będzie zależało od okoliczności, a przede wszystkim od posiadanych funduszy. Zakup nowej maszyny rolniczej może wydawać się najlepszą opcją, ale nie każdego na taką inwestycję stać. Należałoby się nad tym dobrze zastanowić, być może zakup używanego sprzętu nie jest złym pomysłem, zwłaszcza gdy skorzysta się z oferty sprawdzonego dealera, czy sprzedawcy. Wybór będzie zależał więc od nas.