Budowa opryskiwacza rolniczego

opryskiwacz rolniczy

Opryskiwacz stanowi urządzenie do wykonywania oprysków rolniczych, realizowanych w celu ochrony roślin uprawnych oraz drzew i krzewów. Zastosowań opryskiwaczy jest naprawdę wiele, w tym ochrona roślin dzięki środkom chwastobójczym, zwalczanie owadów i pasożytów oraz ochrona przed różnymi patogenami. Jaką funkcję pełnią poszczególne części opryskiwacza? O tym poniżej.

Opryskiwacz – zastosowanie

Opryskiwacz jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest rozbijanie strugi cieczy na krople o odpowiedniej średnicy i przetransportowanie tych kropel do miejsca przeznaczenia, czyli na drzewa, krzewy i rośliny. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów różnych opryskiwaczy sklasyfikowanych pod kątem sposobu rozpylania cieczy a także przez wzgląd na sposób napędu.

Opryskiwacz – budowa

Podstawowa wersja opryskiwacza składa się z pompy, cieczy roboczej oraz rozpylacza lub zestawu rozpylaczy.

Pompa do opryskiwacza

Pompa do opryskiwacza stanowi jeden z najważniejszych elementów urządzenia. Najczęściej stosuje się pompy przeponowe, przeponowo-tłokowe lub pompy tłokowe. Kluczowe w tym aspekcie, jest dobranie wydajności pompy pod kątem wielkości zbiornika na środek do nawożenia oraz szerokości opryskiwacza. Im większy zbiornik i szerokość robocza opryskiwacza, tym większa większa wydajność pompy jest konieczna, aby urządzenie działało efektywnie.

Filtr opryskiwacza

Filtr opryskiwacza służy do oczyszczania przepływającej cieczy, która powinna być pozbawiona zanieczyszczeń aby nie doprowadziła do uszkodzenia urządzenia oraz aby nie zmniejszała jego żywotności. Zanieczyszczenia mogą zapychać dysze do opryskiwacza utrudniając prawidłowy przepływ cieczy i uniemożliwiając skuteczny oprysk. Filtry do opryskiwacza wyposażone w gęstą siatkę zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia.

Zbiornik

Zbiornik do opryskiwacza występuje w różnych wariantach pojemnościowych. Warto zakupić modele o obłym kształcie, gdyż łatwo utrzymać je w czystości. Dzięki zastosowaniu studzienki na dnie zbiornika, masz pewność, że wykorzystasz cały nawóz znajdujący się w środku pojemnika.

Belka polowa opryskiwacza

Belka polowa umożliwia równomierne rozprowadzanie oprysków po wskazanej powierzchni. Składa się z kilku elementów połączonych zawiasami, co pozwala na jej ewentualne rozkładanie i składanie. Każda belka zawiera wiele sekcji opryskiwaczy aby zapewnić odpowiedni poziom ciśnienia urządzenia.

Dysze do opryskiwaczy

Dysze do opryskiwaczy stosuje się w celu rozbicia strugi cieczy przepływającej przez element w określone krople. Na rynku dostępne są dysze o różnych kolorach, kształtach, możliwości zastosowań i wielkości. Wybór dyszy zależny jest od rodzaju oprysku, który ma być rozprowadzany.

Poprzedni artykułCo ma wpływ na wybarwianie się i kolor owoców? Jak wspomóc ten proces?
Następny artykułOznaczenia dysz opryskiwaczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj