Czynniki warunkujące odpowiednie wybarwienie, rozmiar oraz kształt plonów mają ogromny wpływ na opłacalność prowadzonych upraw. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem klienci zdecydowanie częściej i chętniej decydują się na zakup produktów ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Dlatego też jeśli zależy nam zarówno na aspektach smakowych jak i wizualnych konieczne jest zadbanie o uzupełnienie składników odżywczych podczas stosowania specjalistycznych nawozów. W tym artykule skupimy się na istotnych aspektach mających wpływ na właściwe wybarwianie owoców.
Jakie aspekty mają wpływ na wybarwianie i kolor owoców?
Owoce charakteryzują się długim okresem dojrzewania, nierzadko złożonym z wielu etapów barwienia a całość ta uzależniona jest od zdecydowanie wielu czynników. Za tworzenie się widocznej barwy odpowiadają występujące w nich naturalne barwiki, których stężenie zależne jest od wystąpienia odpowiednich czynników. Na prawidłowy proces wybarwiania plonów roślin duży wpływ mają dostarczane składniki odżywcze, takie jak między innymi potas i fosfor. To właśnie od ich prawidłowej zawartości zależna jest zarówno barwa jak i jakość uzyskanych owoców. Niemniej jednak podczas aplikowania substancji odżywczych warto zwrócić uwagę na odpowiednią cykliczność i regularność przeprowadzanych czynności. Tylko wtedy wykonywane zabiegi będą mogły prawidłowo zadziałać na właściwe wybarwianie owoców.
Jakie produkty wzmacniają prawidłowe wybarwianie roślin?
Podczas procesów pielęgnacyjnych warto pamiętać o wykorzystaniu specjalistycznych nawozów mineralnych w formie płynnej, które mogą być stosowane zarówno w formie dolistnej lub poprzez proces fertygacji. Odpowiednim przykładem będzie produkt Elvita Color Brix, który wpływa pozytywnie na proces dojrzewania owoców, ich właściwe wybarwienie oraz jakość. Dzięki odpowiedniej zawartości fosforu i potasu nawozy sadownicze pozytywnie wpływają na wartość cukrów w owocach co wpływa pozytywnie na smak. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż stosowanie tego typu preparatów nie wpływa negatywnie na żaden aspekt oraz nie powoduje starzenia się plonów i owoców.
Produkt ten zawiera kompleksowy skład zawierający w sobie składniki takie jak między innymi:
- fosfor,
- potas,
- bor,
- mangan,
- molibden.
Wszystkie z nich charakteryzuje pozytywny wpływ na wybarwianie się owoców. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom w preparacie odznaczają się one niezwykle skutecznym działaniem.
Gdzie możemy je zastosować?
Nawozy dla sadowników pomagające wybarwiać owoce przeznaczone są do stosowania we wszystkich rodzajach drzewek owocowych, takich jak między innymi jabłonki, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie itd., oraz krzewów jagodowych- borówek, malin, truskawek itd. We wszystkich przypadkach zapewniają w pełni widoczne efekty o odpowiedniej skuteczności.
Stosowanie nawozów mineralnych- właściwe protokoły
Dolistne nawozy sadownicze należy stosować w odpowiednim cyklicznym protokole. Najlepiej sprawdzi się aplikowanie nawozu w czasie około 3 tygodni przed zbiorami, w tygodniowych odstępach. Nawożenie sadów należy dopasować do potrzeb danej rośliny, niemniej jednak warto wykonać odpowiednią liczbę zabiegów- najlepiej serię 2-4 zabiegów. Warto również zwrócić uwagę na warunki zewnętrzne podczas aplikacji. O wiele lepiej wykonywać zabieg w momencie zachmurzenia lub braku mocnego nasłonecznienia. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się „spalenia” liści podczas aplikacji produktu.
Czy warto stosować preparaty wzmacniające wybarwianie roślin?
Odpowiednie nawożenie sadów ma duże znaczenie szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej jakości pozyskanych plonów i owoców. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku produktów przeznaczonych na sprzedaż, które powinny charakteryzować się odpowiednią barwą, wielkością oraz smakiem. Stosując odpowiednie nawozy sadownicze możemy cieszyć się wysoką jakością uzyskanych owoców, w stosunkowo prosty sposób. Warto jednak postawić tylko na profesjonalne produkty od sprawdzonych dystrybutorów nawozów, dla uzyskania najlepszej jakości rezultatów.