Kredyty gotówkowe – najważniejsze informacje dla kredytobiorców

Jak wziąć kredyt gotówkowy? Jakiego zabezpieczenia może wymagać od ciebie bank? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych!

Kredyty gotówkowe – co to takiego?

Jeżeli cierpisz na chwilowy brak gotówki albo nagle dopadła cię konieczność ważnego zakupu, rozwiązaniem twoich problemów może być kredyt gotówkowy. Kredyty gotówkowe pozwalają na szybkie uzupełnienie braków finansowych, często nawet bez większych formalności. Trzeba przyznać, że ta forma pożyczki jest dla kredytobiorców pod wieloma względami bardzo korzystna. W przeciwieństwie do np. kredytów na samochód nie musisz wskazywać konkretnego celu, na jaki spożytkujesz środki, sam bank również nie będzie tego w żaden sposób kontrolował. Kredyty gotówkowe są jednak nieco mylące w swojej nazwie, środki bowiem o wiele częściej przekazywane są w formie bezgotówkowej, jako przelew na konto odbiorcy.

Kredyty gotówkowe zazwyczaj wymagają choćby drobnego zabezpieczenia dla banku. Najczęściej podstawowym zabezpieczeniem jest oświadczenie kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji – dzięki temu dokumentowi bank może ubiegać się o spłatę pożyczki w sytuacji, gdy kredytobiorca zaprzestanie uiszczania stosownych opłat. Przy większych kwotach banki mogą wymagać zabezpieczenia w postaci żyranta (poręczenie), współkredytobiorcy lub np. blokady środków na koncie.

Kredyty gotówkowe – jak spłacać?

Do spłaty kredytów gotówkowych służy ustalony wcześniej harmonogram rat, a w poczet każdej z nich zalicza się spłacaną pożyczkę oraz odsetki, które są rzeczywistym zarobkiem instytucji finansowej. Warto jednak zauważyć, że proporcje obu elementów są zmienne w czasie i zależą od rodzaju rat, jakimi obarczony będzie twój kredyt gotówkowy. Przy ratach stałych (a więc takich samych przez cały okres zobowiązania) początkowo większą część raty stanowią odsetki, co ulega zmianie wraz z biegiem czasu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy ratach malejących. Powszechnie są one uważane za korzystniejsze dla kredytobiorcy z uwagi na fakt, że ich stała wartość maleje wraz z kolejnymi transzami. Podobnie jak w przypadku rat stałych, raty malejące składają się z kwoty pożyczki i odsetek, zmniejszenie kwoty raty jest jednak wynikiem szybszej spłaty odsetek. Dlatego też dzięki ratom malejącym nie tylko szybciej spłacisz swój kredyt gotówkowy, ale także niższe będzie jego łączne oprocentowanie.

Czym jest oprocentowanie stałe i zmienne?

Skoro już mowa o oprocentowaniu, musisz wiedzieć, że twój kredyt może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe występuje raczej przy krótszych zobowiązaniach i jest niezmienne przez cały okres spłaty pożyczki. Nieco inna sytuacja ma miejsce przy oprocentowaniu zmiennym – składa się na nie suma marży oraz określonego punktu odniesienia, którym najczęściej jest oprocentowanie obowiązujące na rynku międzybankowym WIBOR. Przy oprocentowaniu zmiennym wysokość raty kredytowej może się zmniejszać lub zwiększać w czasie. Najkorzystniejsza sytuacja z punktu widzenia kredytobiorcy ma miejsce, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, w wyniku czego twój kredyt „tanieje”. Jeśli nie wiesz, jaki kredyt będzie najlepszy dla ciebie, skorzystaj z usług fachowego doradcy lub udaj się do placówki wybranego banku.

 

Poprzedni artykułJak nawozić kukurydzę?
Następny artykułKinkiety – nastrojowe światło w dekoracyjnej oprawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj