Oznaczenia dysz opryskiwaczy

głowica opryskiwacza rolniczego

Nowoczesna technologia wykonywania oprysków rolniczych umożliwia efektywne nawożenie roślin, dzięki różnego rodzaju urządzeniom i systemom do opryskiwaczy.

Dysze do opryskiwacza – po co się je stosuje?

Bardzo ważnym elementem usprawniającym pracę i umożliwiającym precyzyjne wykonanie oprysku są końcówki robocze opryskiwaczy. Dysze do opryskiwacza różnią się od siebie kształtem, który ma wpływ na jakość nawożenia, wielkość kropel, zastosowanie, jakość oprysku itd. Jednym z ważniejszych parametrów jest objętość oprysku, która określa przepływ cieczy w ciągu minuty. Producenci oznaczają dysze różnymi kolorami w celu łatwiejszego rozróżniania poszczególnych rodzajów.

Co oznaczają poszczególne kolory dysz do opryskiwacza?

Każdy kolor określa prędkość przepływu cieczy używanej do wykonywania oprysku. Prędkość przepływu wyrażana jest w litrach cieczy na minutę pracy urządzenia przy określonym ciśnieniu wynoszącym dwa bary. Dzięki takiemu rozwiązania już na pierwszy rzut oka można ocenić, czy patrzymy na dyszę, która spełni nasze wymagania. Obecnie do oznaczania dysz używa się dziewięciu kolorów.

Pomarańczowe dysze charakteryzują się najmniejszą wartością przepływu, następnie są kolory zielony, żółty, fioletowy, niebieski, czerwony, brązowy, szary aż do koloru białego oznaczającego najwyższy parametr przepływu. Poszczególne dysze o określonym kolorze różnią się również zastosowaniem i wielkością. Poniżej dokładny przepływ cieczy poszczególnych dysz:

  • pomarańczowy – 0.33 l/min,
  • zielony – 0.49 l/min,
  • żółte – 0.65 l/min,
  • fioletowy – 0.82 l/min,
  • niebieski – 0.98 l/min,
  • czerwony – 1.31 l/min,
  • brązowy – 1.63 l/min,
  • szary – 1.96 l/min,
  • biały – 2.61 l/min.

Głowice do opryskiwacza – zastosowanie różnych końcówek

Aby dobrać odpowiednie końcówki do rozpylania nawozu należy szczegółowo zapoznać się ze wskazaniami producenta na opakowaniu oprysku. W wielu przypadkach producenci zamieszczają bezpośrednią informację o rodzaju dyszy, która będzie najlepsza do tego typu nawozu. Doświadczeni rolnicy znający się na dyszach i ich możliwościach stosują kilka rodzajów dysz do jednego oprysku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych głowic do opryskiwacza, do których podłączone są końcówki.

Inne oznaczenia dysz

Poza oznaczeniem kolorystycznym wynikającym ze zróżnicowanego przepływu cieczy istnieją również inne wyróżniki określające rodzaj danej końcówki do opryskiwacza. Materiał, z którego wykonano dysze oznaczony jest odpowiednim symbolem i tak literka P oznacza tworzywo sztuczne, litera S stal nierdzewną, a litera K ceramikę. Ponadto kluczowa jest również wartość liczbowa określająca kąt strumienia.

Poprzedni artykułBudowa opryskiwacza rolniczego
Następny artykułJak wyszkolić psa aby słuchał komend?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj