Jak zadbać o właściwy poziom wilgoci w glebie?

Wszystkie rośliny, nawet te niezwykle odporne na suszę, potrzebują wilgoci do prawidłowego wzrostu. O regularnym podlewaniu należy pamiętać zwłaszcza w trakcie upałów, gdy woda paruje znacznie szybciej niż zwykle. Jak utrzymać wilgoć w glebie? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się o najlepszych sposobach na utrzymanie wilgoci w glebie, które znajdą zastosowanie na balkonie oraz w ogrodzie. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Nawadnianie kropelkowe – profesjonalne rozwiązanie

Nawadnianie kropelkowe posiada wszechstronne zastosowanie. Może być wykorzystywane w celu nawadniania rabatek kwiatowych, ozdobnych krzewów, żywopłotów, skalniaków, kwiatów doniczkowych oraz upraw balkonowych i szklarniowych. Polega ono na działaniu specjalnego urządzenia, które dostarcza roślinie dokładnie określonej ilości wody dzięki działaniu podziemnego bądź naziemnego systemu nawadniającemu. Aby poprawnie działał, należy podłączyć go do źródła wody i specjalnego sterownika. Dzięki temu można stworzyć całkowicie zmechanizowany układ, który będzie regularnie i równomiernie dostarczał wody roślinom. Możliwe jest dokupienie do tych urządzeń dodatkowych akcesoriów, takich jak reduktory ciśnienia, filtry czy dysze zraszające. Dzięki nim nie będzie problemu z zostawieniem ogrodu bez nadzoru na parę dni. Należy jednak wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe jest dość drogie i zaleca się je osobom zajmującym się profesjonalnymi uprawami.

Hydrożele – czyli jak zmniejszyć częstotliwość nawadniania

Hydrożele, czyli tak zwane agrożele, należą do superabsorbentów, czyli nierozpuszczalnych i wielkocząsteczkowych polimerów pochłaniających wodę. Magazynują one nadmiar wody i następnie oddają ją do gleby, kiedy zaczyna ona wysychać. Dzięki temu możliwe jest znacznie rzadsze podlewanie. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie osobom zabieganym i mających niewiele czasu na pielęgnację ogrodu. Oprócz tego, hydrożele poprawiają one strukturę gruzełkowatą gleby, zmniejszają poziom zanieczyszczenia gruntowych wód. Hydrożel TerraCottem oddaje wodę stopniowo, co sprawia, że ziemia jest ciągle odpowiednio wilgotna. Warto również wiedzieć, że hydrożel jest w 100% biodegradowalny, a w związku z tym bezpieczny dla naturalnego środowiska. Poleca się wykorzystywanie go zarówno w doniczkach, jak i w dużych uprawach,

Kule nawadniające – nowość na rynku

Kule nawadniające są nowością w Polsce i mało kto o nich słyszał, lecz warto o nich wspomnieć. Najczęściej są wykonywane z dmuchanego szkła, który należy napełnić wodą przez wąską szyjkę, a potem umieścić w doniczce, umieszczając szyjkę w ziemi. Woda nagromadzona w kuli jest stopniowo uwalniana wtedy, kiedy podłoże zacznie nieco wysychać. Ziemię w doniczce przed włożeniem kuli należy solidnie podlać, tak aby woda z kuli nie została oddana do niej zbyt szybko. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią wilgotność w doniczkach, a woda jest dość długo zgromadzona w szklanej kuli, dzięki czemu nie trzeba stale pamiętać o jej napełnianiu.

Glina, torf lub ściółka – czyli jak zatrzymać wilgoć w glebie

Bardzo suche podłoże wymaga częstego nawadniania. W trakcie upałów należy podlewać rośliny nawet co 2 – 3 godziny. Dobrym pomysłem jest wtedy użyźnienie gleby, aby nie była ona zbyt bardzo przepuszczalna dla wody. Ziemię, która jest piaszczysta, warto wymieszać z torfem bądź gliną, który dobrze zatrzymuje wodę. Podlanie grządek sporą ilością wody i podsypanie ich ściółką jest natomiast szczególnie dobre dla posiadaczy dużych ogrodów. Woda dzięki takiemu rozwiązanie odparowuje powoli. Należy jednak pamiętać, aby zebrać przed tym zabiegiem warzywa i owoce, aby nie przegniły, a także zlikwidować chwasty, które również potrzebują wody i będą ją zabierać roślinom.

Poprzedni artykułGleba – na co zwracać uwagę?
Następny artykułWyposażenie chlewni – na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj