Wyposażenie chlewni – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiacie się z czego składa się wyposażenie chlewni? Zakładając hodowlę musimy kupić odpowiedni sprzęt, dzięki któremu nasze zwierzęta będą się odpowiednio rozwijać, a praca przy nich będzie wydajna i komfortowa. Co składa się na optymalne wyposażenie chlewni? W poniższym artykule skupimy się na najważniejszych urządzeniach i rozwiązaniach, dzięki którym hodowla trzody chlewnej będzie maksymalnie opłacalna. Zapraszamy do lektury!

Kojce w chlewni

Podstawowym wyposażeniem chlewni są z pewnością kojce. Dzieli się je na indywidualne i grupowe. W kojcach grupowych utrzymuje się określone grupy technologiczne trzody chlewnej. Są to więc ciężarne lochy, warchlaki, tuczniki, lochy luźne, a także lochy karmiące wraz z prosiętami. Kojce indywidualne są z kolej przeznaczone dla zwierząt, które przechodzą kwarantannę (np. ze względów zdrowotnych), dla knurów kryjących, a także loch z prosiętami. Każdy kojec w chlewni musi posiadać odpowiednią ilość karmideł i poideł, która jest dostosowana do liczby zwierząt w danej grupie. Wszystkie kojce powinny posiadać wydzielone strefy – paszową, legowiskową i gnojową. W ten sposób nasze zwierzęta będą mogły się odpowiednio rozwijać, natomiast w kojcach utrzymamy optymalne warunki sanitarne.

Systemy zadawania paszy

Kolejną częścią składową wyposażenia chlewni jest system zadawania paszy. Dla małych hodowli trzody wystarczy ręczne rozprowadzanie paszy poprzez wózki przepychane lub samojezdne automatyczne. Paszę możemy dozować samodzielnie lub mechanicznie, za pomocą ruchomych koryt czy dozowników nadkorytowych. Przy dużych chlewniach stosuje się jednak hydrauliczne systemy zadawania pasz, dzięki którym oszczędzamy znaczną ilość czasu i wysiłku. Tego typu systemy składają się ze specjalnych pomp, mieszalników, rurociągów i zaworów dozujących.

Części rolnicze - kupuj online na Poltechparts.pl!Karmidła dla trzody chlewnej

Pisząc o karmidłach w chlewni, wyróżnić można ich trzy typy – tradycyjne koryta, stacje paszowe i automaty paszowe. Na rynku dostępne są wielosekcyjne automaty, które używane są przede wszystkim do pasz sypkich i czasami “na mokro”. Tego typu sprzęt można podzielić na automaty dla prosiąt, warchlaków i tuczników.

Mieszalnie pasz mokrych

Ten sprzęt służy do przygotowania gotowych pasz. Dzięki nim możemy precyzyjnie odmierzyć ilość komponentów (komputerowo) i rozdrobnić wszystko w śrutownikach. Wilgotne pasze przygotowywane są w mieszarkach pneumatycznych, hydraulicznych lub mechanicznych.

Poidła dla trzody chlewnej

Obowiązkowym wyposażeniem chlewni są oczywiście poidła, bez których zwierzęta nie miałyby dostępu do świeżej wody. Ilość poideł musimy dostosować do liczby zwierząt w chlewni – przyjmuje się, że jedno poidło przypada na około 20 świń. Konstrukcja poidła musi być z kolei dostosowana do grupy technologicznej, która będzie z niego korzystać. Na rynku dostępne są takie rodzaje poideł jak: smoczkowe, zraszające, pływakowe, miskowe i kieszeniowe.

Wentylacja i mikroklimat

Każdy budynek inwentarski musi posiadać odpowiednią wentylację, dzięki której utrzymamy w nim optymalny mikroklimat. Zdrowie naszych zwierząt jest bardzo mocno uzależnione od środowiska, w jakim żyją. Temperatura, wilgotność powietrza a także stężenie gazów ustalić możemy dzięki systemom, które automatycznie sterują klimatyzacją pomieszczenia.

 Wyposażenie chlewni - porodówka

Porodówka w chlewni

Aby prosięta dobrze rozwijały się od samego początku, należy odpowiednio wyposażyć porodówkę. Kojce dla lochy powinny być wyposażone w obudowy, jarzma dla loch, poidła i koryta dla lochy i prosiąt, a także w budki i promienniki ciepła. W ten sposób nasza hodowla trzody chlewnej będzie maksymalnie wydajna. Wszystko to można kupić w odpowiednich sklepach rolniczych – takie wyposażenie chlewni oferuje między innymi Poltechparts.pl

Inny sprzęt

Poza wyżej wymienionymi urządzeniami, w wyposażenie chlewni wchodzą również takie produkty jak: maty legowiskowe i grzewcze, dokarmiacze dla prosiąt, piłki antystresowe dla świń, płyty przepędowe, gryzaki, poganiacze itp.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny przy kompletowaniu wyposażenia chlewni. Podane informacje to oczywiście podstawowe wiadomości na ten temat, jednak dotyczą najważniejszych elementów każdej chlewni.

 

Poprzedni artykułJak zadbać o właściwy poziom wilgoci w glebie?
Następny artykułUgryzienia komara? Nie w tym roku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj