Jak przygotować sprzęt do żniw?

Żniwa to okres wzmożonej pracy maszyn rolniczych. Jeżeli ich działanie nie zostało wcześniej skontrolowane, nie prowadzone były przeglądy techniczne, może dojść do trudnych w naprawie zepsuć. Jak zatem zadbać o maszyny zanim wyjadą na pola? W portalu rolniczym znajdziecie Państwo odpowiednie wskazówki, a w wielkim skrócie:

Kontrola kombajnu podczas żniw

Kombajn to najbardziej potrzebny sprzęt podczas żniw. Służy do szybkiego i łatwego zbierania plonów. Kosi zboże i młóci je (oddziela ziarno od kłosu i plew). Współcześnie kombajny posiadają rozbudowane systemy elektroniczne, monitorujące poszczególne aspekty w trakcie pracy maszyny, zapewniające operatorom kontrolę podczas przebiegu żniw. Aby kombajny działały sprawnie należy pamiętać o kontrolowaniu stanu oleju (aby zminimalizować tarcie i zapewnić odpowiednie chłodzenie silnikowi, narażonemu na duże przeciążenia). Olej i filtry powinny być wymieniane po przepracowaniu ilości motogodzin, które wskazane są przez producenta. Warto systematycznie sprawdzać stan układu paliwowego oraz chłodzenia, a także działanie klimatyzacji.

Zespół żniwny

Zespół żniwny jest układem mocowanym z przodu kombajnu. Służy do cięcia zboża i przenoszenia go do środka maszyny. Zestawy żniwne można wymieniać, dlatego kombajn może być wykorzystywany do zbiorów różnego rodzaju plonów (kukurydzy, słoneczników, zbóż). Rozpoczynając przegląd zespołu należy obejrzeć heder (sprawdzić, czy posiada odpowiednią liczbę palców, czy noże są ostre, czy bagnety nie są pęknięte). Warto też skontrolować przenośnik ślimakowo – palcowy i nagarniacz (kontrola siłowników hydraulicznych, przewodów doprowadzających olej). Nie można również zapomnieć o obejrzeniu łożysk (gdy podczas pracy pojawia się bicie należy je wymienić).

Zespół omłotowy

Zespół omłotowy można obejrzeć wizualnie zwracają uwagę na bęben omłotowy i klepisko. Gdy zauważymy uszkodzone elementy danego zespołu, bądź w znacznym stopniu zużyte należy je wymienić. Podczas wymiany cepów, aby nie doprowadzić do wibracji trzeba wymieniać je naprzeciwlegle parami. Przeglądając zaś klepisko nie można zapomnieć o wyprostowaniu i uzupełnianiu prętów.

Zespół czyszczący

Gdy sprawdzamy zespół czyszczący zacznijmy od obejrzenia podłogi. Następnie przejdźmy do kontroli zawieszenia kosza sitowego, elementów metalowo gumowych oraz sit i przesiewacza (czy są czyste i bez uszkodzeń).

Sprawność ciągnika

Ciągnik jest podstawową maszyną rolniczą, dzięki której możliwe jest operowanie dużą ilością maszyn bez napędu. Można nim ciągnąć przyczepy, wózki przeładunkowe (wykorzystywane do transportu ziarna zebranego przez kombajn). Aby ciągnik działał sprawnie należy regularnie wymieniać w nim olej silnikowy, filtry oleju i paliwa. Podczas pracy ciągnik nie powinien uzyskiwać zbyt dużych prędkości, większych niż wskazane przez producenta. Nie można też podpinać pod ciągnik zbyt ciężkich maszyn. Traktor powinien posiadać 30 % zapasu mocy w stosunku do przyczepianej maszyny. Niezwracanie uwagi na wymienione kwestie może doprowadzić do poważnych awarii silnika.

Poprzedni artykułJak usprawnić proces sortowania warzyw?
Następny artykułGdzie kupić ruszty betonowe dla trzody?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj