Rolnicze zastosowanie elementów hydraulicznych

Rolnictwo stanowi jedną z głównych gałęzi gospodarki w naszym kraju. Branża ta potrzebuje rozwiązań przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach, narażonych na oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Istotnym elementem w funkcjonowaniu maszyn rolniczych takich jak traktory, koparko-ładowarki czy ciągniki są szybkozłącza. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy ciężkiego sprzętu warto poznać podstawowe parametry i rozwiązania stosowane w tych maszynach.

Parametry charakterystyczne dla szybkozłączy stosowanych w rolnictwie

W maszynach jednym z istotnych elementów, które są mocno narażone na uszkodzenia, stanowi szybkozłącze. Stojąc przed potrzebą wymiany szybkozłącza należy zwrócić uwagę na parametry takie jak zakres temperatur, dopuszczalne ciśnienie, medium czy wymagane normy. Do konkretnego zastosowania wynikającego z powyższych czynników dobiera się rozwiązania o odpowiednim materiale wykonania czy rodzaju uszczelnienia. Szybkozłącza w zależności od wykonania materiałowego mogą pracować w zakresie temperatur od –40 do +180 °C. Pozwala to na zastosowanie tych części w zróżnicowanych warunkach, a także do wielu mediów. Szybkozłącza hydrauliczne produkowane są według normy ISO, co zapewnia opcję ich wymiennego stosowania w aplikacjach rolniczych.

Różnice między szybkozłączami o różnym materiale wykonania

Najwyższa wartość ciśnienia, w jakim może pracować złącze różni się w zależności od materiału wykonania oraz maszyny, w jakiej ma być zastosowane. Dostępne są warianty szybkozłączy przeznaczonych do ciągników, które wytrzymują ciśnienie nawet do 500 bar. W zależności od użytego materiału, dozwolone poziomy ciśnienia w jakich mogą pracować szybkozłącza do ciągników przyjmują inne wartości. Elementy te występują w wersji ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanej, mosiądzu. Wśród dostępnych uszczelnień szybkozłączy znajdują się materiały NBR lub FKM.

W zależności od maszyn w jakich zostaną podłączone, szybkozłącza mogą transportować medium z różnymi wartościami przepływu. Dla przykładu, koparko-ładowarki pozwalają na przepływ wynoszący między 12 a 4500 l/min, a model koparko-ładowarki z płaską powierzchnią do 300 l/min.

Multizłącza do maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze wykorzystują również multizłącza hydrauliczne. Jest to rozwiązanie, które pozwala na przyłączenie czynnika do 2, 4 bądź 6 portów. W przypadku multizłączy z oferty Pneumat., które stosowane są w maszynach rolniczych dopuszczalne maksymalne ciśnienie to 350 bar dla temperatury od –30 do +100 °C, natomiast uszczelniane są jedynie materiałem NBR/PUR.

Maszyny rolnicze narażone są na oddziaływanie otoczenia, jak niska lub wysoka temperatura czy deszcz. Ważna jest nie tylko odporność na środowisko, ale także zapewnienie bezpieczeństwa operatorom. Szybkozłącza powinny pracować z medium o parametrach, do których zostały przeznaczone. W przypadku multizłączy należy zwrócić szczególną uwagę czy układ nie jest pod ciśnieniem. W przypadku odłączania multizłączy należy zwrócić szczególną uwagę czy układ nie jest pod ciśnieniem. W przeciwnym wypadku przewód może zostać odrzucony, tym samym stwarzając niebezpieczną sytuację dla pracownika. Więcej o tego typu elementach złącznych dowiesz się ze strony https://www.pneumat.com.pl/multizlacze-hydrauliczne

Wszystkie gospodarstwa rolne, firmy agrotechniczne i przedsiębiorstwa wykorzystujące elementy złączne i nie tylko, zachęcamy do rejestracji w sklepie internetowym firmy Pneumat, która działa jako podmioty B2B, zapewniając wsparcie techniczne firmom z branży rolnej, przetwórczej, szeroko pojętego agro. Sprawdź więcej na www.pneumat.com.pl

Poprzedni artykułCebula dymka – uprawa, wartości odżywcze i walory prozdrowotne
Następny artykułNawóz do ziemniaków – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj