Jak dobrać odpowiedni nawóz wapniowy?

Nawozy wapniowe są stosowane w celu podwyższenia pH gleby, co znacząco poprawia jej właściwości uprawne. Jest to o tyle ważne, że znacząca część gleb w Polsce charakteryzuje się kwaśnym lub bardzo kwaśnym odczynem, co utrudnia roślinom rozwój systemu korzeniowego w rezultacie pogarszając pobieranie cennych dla wzrostu składników i zwiększając podatność roślin na warunki stresowe. Zbyt kwaśne warunki utrudniają rozwój mikroorganizmów, przez co w glebie wolniej tworzona jest próchnica, a resztki roślinne są rozkładane mniej skutecznie. Gleba o neutralnym odczynie zapewnia zwiększone pochłanianie fosforu oraz obniża przyswajanie substancji szkodliwych takich jak potas i nikiel.

Rodzaje nawozów wapniowych stosowanych w nowoczesnym rolnictwie

Wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje nawozów wapniowych, które różnią się od siebie składem, pochodzeniem oraz rodzajem gleby, na której powinny być stosowane:

Nawozy wapniowe magnezowe: Charakteryzują się dużą uniwersalnością, mogą być stosowane na każdym rodzaju gleby. Ich skład opiera się na mielonych skałach dolomitowych z okresu triasu, które zostały wyparzone, a następnie wzbogacone magnezem, by wyrównać jego niedobory na silnie zakwaszonych glebach. Wadą nawozów magnezowych jest stosunkowo niska reaktywność, przez co stają się mało opłacalne w porównaniu do innych rozwiązań.

Nawozy wapniowe tlenkowe: Są bardziej reaktywne od nawozów magnezowych, znacząco poprawiają strukturę gleby i aktywność mikrobiologiczną. Powstają one z prażonego wapna kamiennego, które zapewnia powyższe właściwości, jednakże nie są one równie uniwersalne, co nawozy węglanowe. Nie nadają się one do użytku na lekkich i piaszczystych podłożach, łatwo je przedawkować, a do tego ich właściwości pylące powodują, że można je aplikować jedynie przy bezwietrznej pogodzie.

Nawozy wapniowe węglanowe: Najbardziej reaktywne i najbardziej uniwersalne spośród wszystkich nawozów wapniowych. Można je stosować z każdym rodzajem podłoża. Węglanowe nawozy wapniowe zawierają w sobie węglan wapnia pochodzący z okresu kredy i paleogenu, co czyni je biologicznie młodszymi źródłami wapnia niż nawozy tlenkowe oraz magnezowe. Właśnie tej właściwości zawdzięczają swoją wyższą reaktywność. Ich aplikację zaleca się przeprowadzać po żniwach.

 opakowania nawozu czarna kreda

Kreda jeziorna jako alternatywa dla dolomitów i wapna

Produkty oparte na kredzie jeziornej podbijają rynek dzięki długotrwałej skuteczności i uniwersalności. Powstaje ona w okresie paleogenu (65-25mln lat temu) . Przykładowym produktem na niej opartym jest nawóz firmy Greencal, Czarna Kreda. Składa się ona z porowatego i miękkiego węglanu wapnia, głównie pod postacią kalcytu. Nawóz zapewnia bardzo wysoką reaktywność, znacznie przewyższającą nawozy oparte na dolomitach i wapieniach. Dzięki wysokiej zawartości węgla organicznego i naturalnych kwasów próchnicowych, nawóz stymuluje mikroorganizmy żyjące w glebie i prowadzi do wzrostu poziomu próchnicy, co przekłada się na maksymalizację plonów.

Właściwości nawozu Czarna Kreda

Czarna kreda składa się w 40% z tlenku wapnia, co przekłada się na ponad 71% węglanu wapnia. Nawóz poprawia zatrzymywanie w glebie wody i substancji mineralnych, co zawdzięcza zawartości substancji organicznej na poziomie 7.5%. Posiada też bardzo dobre właściwości retencyjne, dzięki czemu podłoże i rośliny są bardziej odporne na obfite opady deszczu. Regularne badania laboratoryjne wykazują, że Czarna Kreda zachowuje najsilniejszą reaktywność spośród wszystkich badanych nawozów wapiennych – ponad 80%, w porównaniu do niespełna 50% w przypadku produktów konkurencyjnych.

Rodzaje Czarnej Kredy i jej dawkowanie

Czarna Kreda jest dostępna w formie sypkiej, do której zaleca się użycie rozsiewacza taśmowego, oraz w formie granulowanej, przystosowanej do aplikacji z zastosowaniem rozsiewaczy nawozowych. Forma sypka jest dostępna w workach typu BigBag o rozmiarze 1000kg lub jako wanna o pojemności 24 ton. Czarna Kreda pod postacią granulatu dostarczana jest w opakowaniach po 600kg.

Dawkowanie nawozu różni się w zależności od podłoża. Dla ciężkiej i mocno zakwaszonej gleby odpowiednią dawką będzie od 2500 do 3000kg kredy na hektar. W przypadku sypkiego i lekkiego podłoża o mniejszym poziomie zakwaszenia, odpowiednią dawką na hektar będzie nie mniej niż 500kg. Transport produktu do klientów z całej Polski jest organizowany przez firmę DNK Radosław Koberski, oficjalnego dystrybutora nawozu Czarna Kreda.

Poprzedni artykułASORY – as w talii pszenic ozimych
Następny artykułNa czym polega uprawa pasowa roślin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj