Nawożenie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych zarówno przez profesjonalnych rolników i sadowników, jak też przez pasjonatów przydomowych roślin. Na rynku dostępne są dziesiątki produktów o różnorodnym składzie i sposobie działania, lecz najpopularniejsze są zdecydowanie nawozy naturalne, a wśród nich obornik, czyli przefermentowane odchody zwierzęce wymieszane ze ściółką. Można wykorzystać zarówno czystą postać obornika, jak też wygodniejszą, ogólnodostępną w sklepach, w formie granulek. Przedstawiamy najważniejsze zalety korzystania z tego naturalnego nawozu!
Szerokie możliwości wykorzystania
W sklepach z produktami dedykowanymi dla rolników i ogrodników, np. tutaj https://pphstampol.pl/sklep-pphstampol/ znajdziesz poszczególne rodzaje obornika, które są odpowiednie do różnego rodzaju roślin i upraw. Nawóz kurzy wyróżnia się dużą zawartością azotu i jest dedykowany dla gatunków wymagających pod względem pokarmowym, cechujących się długim okresem wegetacji. Koński będzie najlepszy na gleby gliniaste i mokre, a także do szklarni. Świński poleca się do podłoża piaszczystego. Obornik bydlęcy granulowany https://pphstampol.pl/obornik-bydlecy-granulowany może posłużyć natomiast jako produkt odpowiedni dla owoców, warzyw oraz roślin ozdobnych. W praktyce oznacza to, że z produktów tej kategorii mogą skorzystać zarówno profesjonalni rolnicy, czy osoby posiadające uprawy szklarniowe, jak też amatorscy ogrodnicy chcący zadbać o swoją przydomową zieloną przestrzeń.
Wygoda
Obornik w naturalnej postaci bywa nie tylko trudny do zastosowania, lecz nawet do pozyskania i transportu – często jedynym sposobem na to jest uzyskanie bezpośrednio od rolników. Producenci środków stosowanych w ogrodnictwie i rolnictwie znaleźli jednak na to rozwiązanie, dzięki czemu dostępna jest forma granulowana, która cechuje się już dużym komfortem wykorzystania. Produkty z tej kategorii możesz znaleźć tutaj: https://pphstampol.pl/.
Obornik granulowany jest znacznie bardziej skoncentrowany, co sprawia, że nawet jeden worek kilkudziesięciolitrowy może zaspokoić potrzeby na cały sezon. Jest wygodny w przechowywaniu, a także aplikowaniu. Najczęstszy sposób użycia to rozsypanie go wokół rośliny i przykrycie warstwą gleby. Nie pyli ani nie wymaga zastosowania dodatkowego sprzętu. Z reguły nie traci też swoich właściwości pod warunkiem odpowiedniego przechowywania nawet przez kilka lat. Co ważne, nie drażni też charakterystycznym dla surowej formy obornika zapachem.
Skuteczność
Naturalne pochodzenie obornika sprawia, że jest to produkt cechujący się niezwykłą skutecznością. Dostarcza niezbędnych mikro- i makroelementów do gleby, użyźnia ją, poprawia przepuszczalność lub zwięzłość. Może zastąpić kilka różnych produktów pochodzenia chemicznego – nie stwarza też zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz innych roślin, jak ma to miejsce z wieloma nawozami tego rodzaju.