Współczesne problemy ekologiczne. 5 największych zagrożeń

Działalność człowieka jest motorem wielu zmian w klimacie, które niosą dużą szkodę dla wszystkich żyjących istot. Z drugiej strony w przeciągu ostatnich kilku lat nasza świadomość na temat klimatu znacznie wzrosła, co pomaga w odwracaniu negatywnych skutków, za które sami jesteśmy odpowiedzialni.

Jakim problemom musimy stawić czoła w najbliższych latach, aby powstrzymać katastrofę ekologiczną?

1. Efekt cieplarniany

Ocieplenie klimatu wywołane przez efekt cieplarniany należy do najczęściej wymienianych zagrożeń ekologicznych. Wzrost temperatury na Ziemi może przynieść katastrofalne skutki nie tylko dla rolnictwa, ale także dla życia, które nie będzie mogło się przystosować do zmian, które zachodzą w rekordowym tempie.

Zagrożenia ekologiczne spowodowane przez efekt cieplarniany to także liczne katastrofy klimatyczne. Długotrwałe susze lub powodzie, jak też silne huragany oraz tornada – stanowią poważne zagrożenie dla człowieka. Bez zaprzestania deforestacji oraz nadprodukcji dwutlenku węgla efekt cieplarniany będzie coraz bardziej odczuwalny dla wszystkich istot na Ziemi.

2. Zanieczyszczenie powietrza oraz wód

Prowadzony na masową skalę przemysł uwalnia do atmosfery dużą ilość szkodliwych substancji. Największe zagrożenia ekologiczne wywołują duże ośrodki miejskie, gdzie obserwowana jest zwiększona ilość metali ciężkich, dwutlenku węgla, azotu, a także siarki. Efekt ten potęguje deforestacja, przyczyniająca się do rozwoju przemysłu. Przykładem jest wydobycie ropy naftowej na terenie parku narodowego w Ekwadorze, o czym opowiada film w reżyserii Ewy Ewart pt. Klątwa obfitości.

Zagrożenie dotyczy także zbiorników wody, gdzie trafiają szkodliwe substancje chemiczne, powstałe na skutek wydzielania spalin i stosowania sztucznych nawozów. Mogą one spowodować nie tylko problemy ekologiczne dla zwierząt wodnych, ale także dla ludzi, którzy piją tę wodę.

3. Szóste wymieranie gatunków

Wielkie wymieranie gatunków miało miejsce na kartach historii nieraz. Jednakże współczesne problemy ekologiczne to przede wszystkim działalność człowieka. Szacuje się, że w przeciągu ostatnich 25 lat liczba żyjących zwierząt zmniejszyła się o 29%.

W zagrożeniu znajdują się zarówno owady, w tym także pszczoły, jak też kręgowce, a nawet duże ssaki, jak lwy, słonie, czy tygrysy. Zanieczyszczenie środowiska oraz przejmowanie coraz większej ilości terenu na ziemi może spowodować zniszczenie całego ekosystemu. Sytuację możemy poprawić, zarówno otwierając rezerwaty przyrody, jak też ograniczając spożycie mięsa.

4. Nadprodukcja plastiku

Tylko na jednym kilometrze kwadratowym Pacyfiku może znajdować się aż milion cząstek plastiku. Działalność człowieka przyczyniła się do nadprodukcji tworzyw sztucznych, które nie ulegają recyklingowi przez wiele lat.

Ilość wyprodukowanych śmieci przerasta możliwości wysypisk. Wiele wyrobów z plastiku trafia także do mórz oraz oceanów. Obok dryfujących butelek i foliowych torebek poważne zagrożenie stanowią plastikowe drobinki. Trafiają one do organizmów żyjących stworzeń, zatruwając łańcuch pokarmowy.

5. Niszczenie warstwy ozonowej

Warstwa ozonowa jest powłoką odpowiedzialną za ochronę życia nad ziemi przed zbyt nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Od lat 80 XX wieku prowadzono globalną akcję mającą na celu  odbudowanie ozonosfery. Na skutek międzynarodowej współpracy i ograniczeniu szkodliwych substancji, kilka lat temu oficjalnie potwierdzono, że dziura ozonowa odbudowuje się.

Szacuje się, że do 2060 roku ma być ona w pełni zregenerowana. Żeby tak się stało, kraje na całym świecie muszą stale powstrzymywać uwalnianie do atmosfery freonów, które rozkładają ozon do zwykłych cząsteczek dwuatomowych.

Poprzedni artykułJak nawozić maliny?
Następny artykułPrezentacja marki maszyn Sauermann

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj