Przenośnik ślimakowy (żmijka) do zboża – który kupić?

Nie ma gospodarstwa rolnego, które jest w stanie funkcjonować bez kilku podstawowych sprzętów pozwalających na sprawną i efektywną pracę. Jednym z nich jest przenośnik ślimakowy, znany również potocznie jako żmijka – a zarazem niebagatelny zakup, do którego należy się solidnie przygotować. Czym jednak taki sprzęt się charakteryzuje i do czego jest niezbędny w gospodarstwie rolnym? Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu zapoznaj się z charakterystyką przenośnika ślimakowego i wybierz odpowiednią dla potrzeb swojego gospodarstwa maszynę.

Przenośnik ślimakowy (żmijka) do zboża – budowa

Najprościej rzecz ujmując przenośnik ślimakowy to urządzenie transportowe o charakterze ciągłym, na którego konstrukcję składa się silnik elektryczny przyłączony do rury, w której zamontowane zostały zwoje ślimaka – wału z nawiniętą powierzchnią śrubową. To te zwoje odpowiadają za transport materiału sypkiego. Obracający się wał ze śrubą powoduje, że ziarna materiału transportowanego przesuwają się zgodnie z kierunkiem zwijania się śruby, na końcu wypadając z rury do podstawionego pojemnika, pojazdu lub na pryzmę.

Przenośniki ślimakowe są produkowane w dwóch konstrukcjach: z korytem zamkniętym i z korytem otwartym. Koryto zamknięte ma kształt rury o okrągłym przekroju lub litery U z odpowiednią pokrywą, natomiast koryto otwarte drugie ma kształt litery U bez żadnych pokryw. W gospodarstwach rolnych najczęściej spotykana jest wersja zamknięta, która wykorzystywana jest jako żmijka do zboża do załadunku silosów. Producentem niezawodnych żmijek do zboża jest polska firma Agro-Instal, która produkuje je od 2000 roku i dopracowała konstrukcję do perfekcji.

Kąt pracy przenośnika ślimakowego

Gdy pozwala na to miejsce, wykorzystanie pochylonego przenośnika ślimakowego jest bardzo ekonomiczną metodą podnoszenia i przenoszenia materiałów. Wraz ze wzrostem kąta nachylenia pojemność danej jednostki jednak spada. Ogólna zasada jest taka, że najlepszy kąt to 45 stopni lub mniej, w przeciwnym razie materiał opadnie i nie zostanie przeniesiony do zamierzonego miejsca docelowego. Zmiana kąta nachylenia przenośnika ślimakowego poziomu (kąt 0 stopni) do kąta 45 stopni zmniejsza wydajność nawet ok 25%, a zmiana do kąta 90 stopni może zmniejszyć efektywność działania nawet do 33%. Spowodowane jest to trudnościami w poborze materiału.

Możliwe jest zmodyfikowanie przenośnika ślimakowego za pomocą odpowiednich dostawek, które zwiększą ciśnienie materiału w dolnej części żmijki i zniwelują problem z poborem.

Przenośnik ślimakowy (żmijka) do zboża to zazwyczaj urządzenie bez kół; warto jednak się w takowe zaopatrzyć. Alternatywnie możliwe jest także dokupienie specjalnego wózka do transportu przenośnika.

Do jakich materiałów można używać przenośnika ślimakowego?

Budowa przenośnika ślimakowego pozwala na wykorzystanie go przy załadunku silosów oraz magazynów płaskich. Generalnie materiałem załadunkowym może być każdy sypki i suchy produkt, a zatem różnorakie rodzaje zbóż, nasion, pellet, cement, miał, żwir, grys, wióry drewniane i groszek węglowy (ekogroszek). Z tego względu przenośnik ślimakowy jest bardzo często elementem linii produkcyjnej pasz oraz sprzętem wykorzystywanym do magazynowania. Do transportu za pomocą przenośnika ślimakowego nie nadają się materiały silnie ścierające. Nie można nim pobierać również surowców lepiących się, ponieważ bardzo szybko oblepią śrubę.

 

Poprzedni artykułNawozy organiczne, wieloskładnikowe i mineralne – cechy charakterystyczne
Następny artykułPompy do opryskiwaczy – na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj