Odchwaszczanie pszenicy ozimej jesienią ma wiele zalet. Są nimi zarówno korzyści natury logistycznej jak i znakomity poziom ochrony wysokości plonu, jakie daje jesienny termin zabiegu herbicydowego w zbożach.
Uprawa zbóż ozimych – zalety herbicydów na zboża
Herbicydy są nieodzownym narzędziem w ochronie zbóż ozimych. Pozwalają na skuteczne zwalczanie chwastów, zarówno jedno- jak i dwuliściennych, które stanowią poważne zagrożenie dla wysokości plonu. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu herbicydów możliwe jest zminimalizowanie konkurencji pomiędzy chwastami a roślinami uprawnymi, co przekłada się na lepszy wzrost i plonowanie zbóż.
Ochrona zbóż – oprysk na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne
Zarówno względy organizacyjne jak i koszty związane z wykonaniem zabiegu skłaniają do poszukiwania rozwiązań pozwalających zminimalizować liczbę wjazdów w pole. Dlatego najbardziej pożądane są herbicydy zwalczające szerokie spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych. Co zrozumiałe równie ważną cechą będzie wysoka skuteczność środka i elastyczność dotycząca warunków i terminów stosowania.
Jesienny oprysk na chwasty w zbożach ozimych – dlaczego warto?
Herbicydowa ochrona zbóż ozimych jesienią, przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, eliminuje chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w zbożach jeszcze przed zimą, co zapewnia najlepsze warunki do rozwoju młodych roślin. Po drugie, jesienne odchwaszczanie pozwala na lepsze rozplanowanie prac wiosną, które jest bardzo obciążona wieloma pracami polowymi.
Kiedy wykonać odchwaszczanie zbóż jesienią?
Najlepszym czasem na jesienne odchwaszczanie zbóż jest moment tuż przed wschodami roślin. Wymaga to jednak wyboru środków, w których zastosowano substancje o działaniu doglebowym. Jest to oczywiście rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia minimalizowania konkurencji pomiędzy wschodzącymi chwastami i młodym zbożem.
Warto pamiętać, że ochrona zbóż ozimych przed chwastami środkami o działaniu doglebowym, do osiągnięcia pełnej efektywności, potrzebuje odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. W przypadku deficytu opadów dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu dysponującego kombinacją działania doglebowego i nalistnego. Daje to ogromną swobodę wyboru terminu aplikacji.
Aplikacja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta, w odpowiednich dawkach i warunkach pogodowych.
Jak zwalczać chwasty w zbożach?
Zwalczenie chwastów w zbożach wymaga skrupulatności i odpowiedniego doboru herbicydu. Niezwykle ważny jest także wybór terminu zabiegu. Dotyczy to w równym stopniu wyboru pomiędzy terminem jesiennym i wiosennym jak i wybraniem najlepszego momentu już w samym sezonie, na który się zdecydujemy.
Jak to zwykle bywa, nie ma jedynie słusznego i w pełni uniwersalnego rozwiązania. Za poszczególnymi opcjami mogą przemawiać tak argumenty dotyczące samego zwalczania chwastow jak i natury czysto organizacyjnej. Także przebieg pogody będzie wpływał na możliwość zastosowania niektórych rozwiązań. Tak więc należy zawsze rozważyć możliwości, jakie są dostępne i wybrać taką, która ma najwięcej plusów.
Oczywiście warto chwasty zwalczać tak szybko jak to możliwe by kiełkujące zboże nie musiało konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Warto jednak wybierać środki, które można stosować długim przedziale czasowym. Daje to duże możliwości dostosowania się do warunków pogodowych i kalendarza prac w gospodarstwie.
Czy wybór herbicydu na zboża i sposób jego działania mają znaczenie?
Wybór odpowiedniego herbicydu oraz właściwe jego zastosowanie są kluczowe dla skutecznego zwalczania chwastów i zapewnienia ochrony upraw zbożowych. Środek chwastobójczy musi być dopasowany do gatunków niepożądanych roślin, jakie występują na danym stanowisku. To samo dotyczy sposobu działania herbicydu. Aby stosowanie środków ochrony było racjonalne dobór preparatu musi odpowiadać zwalczanym agrofagom. Zapewnia to zarówno największą skuteczność działania, jak i efektywność ekonomiczną.
Ochrona herbicydowa zbóż ozimych – jakie substancje czynne wybrać?
Mając na uwadze powyższe argumenty, podczas wyboru herbicydu na zboża ozime, trzeba zwrócić uwagę na obecność skutecznych substancji czynnych. Takie substancje czynne jak diflufenikan i pikolinafen, zapewniają szerokie spektrum zwalczania chwastów, a jednocześnie są bezpieczne dla zbóż ozimych. W wielu wypadkach zastosowanie preparatu zawierającego właśnie te substancje nie będzie wymagało uzupełniania o inne herbicydy.
Jednak na plantacjach silnie zachwaszczonych z bogatym składem botanicznym niepożądanych gatunków warto sięgnąć także po środki zawierające diflufenikan lub tribenuron metylowy czy tritosulfuron.
Polecane herbicydy na zboża
Przykładem środka spełniającego opisywane wyżej kryteria jest herbicyd Pontos®. Jest to skuteczny preparat, który przeznaczony jest do zwalczania zarówno chwastów jednoliściennych, jak i dwuliściennych. Polecany jest do eliminowania tak uciążliwych chwastów, jak fiołek, przytulia, rumianowate, maki oraz wyczyniec polny. Zapewnia kompleksową ochronę upraw przed konkurencyjnymi roślinami.
Herbicydowa ochrona zbóż BASF oparta o herbicyd Pontos® oferuje skuteczną kontrolę nad wieloma gatunkami chwastów. Jest także doskonałym komponentem do mieszanin zbiornikowych. Dzięki temu możemy poszerzyć spektrum zwalczanych chwastów i zwiększyć efektywność zabiegu herbicydowego. Ma to największe znaczenie w przypadku plantacji o dużej presji wielu gatunków chwastów.