Jakie warzywa siać obok siebie?

Warzywa z własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Jedząc owoce i warzywa uprawiane samodzielnie, mamy pewność, co jest w nich zawarte. O czym trzeba wiedzieć, aby osiągnąć ogrodniczy sukces? Warto stosować zasadę płodozmianu oraz trzymać się zasad dobrego sąsiedztwa roślin. Dzięki temu będziemy cieszyć się okazałymi plonami.

Płodozmian i dobre sąsiedztwo

Mimo postępu, dostępności nawozów i oprysków, w kwestii ogrodnictwa warto korzystać ze sprawdzonej wiedzy przodków. Wiedzieli oni, że rolnictwo czteroletnie doskonale wpłynie na glebę i zagwarantuje obfite plony. Sztuczne nawożenie naprawdę nie zastąpi rozsądnego płodozmianu. Czteroletni plan ułatwi uprawę oraz zapewni zdrowe i okazałe warzywa i owoce. Podstawą tego planu jest odpowiedni dobór roślin i zaplanowanie ich siania oraz sadzenia z uwzględnieniem ich preferencji. Mówiąc wprost – w ogrodzie nie wszyscy dobrze się dogadują. Sąsiedztwo jednych roślin wpływa korzystnie na drugie, chroni przed chorobami czy szkodnikami i odwrotnie – niektóre warzywa posadzone obok siebie będą sobie tylko przeszkadzać. Płodozmian w ogrodzie warzywnym ma sens, by ustrzec glebę przed wyjałowieniem, grzybami i innymi szkodnikami oraz by uzyskać jak największy plon bez użycia sztucznych nawozów.

Dobry sąsiad to gwarancja sukcesu

Aby nie „zmęczyć gleby” i zapewnić warzywom potrzebne składniki odżywcze, należy pożegnać się z monokulturą w ogrodzie i niezaplanowaną uprawą warzyw. Do stworzenia rozsądnego planu potrzebne jest zagospodarowanie grządek i ustalenie, które rośliny mają duże zapotrzebowanie na azot. Wyjątkiem są rabarbar, który może rosnąć 7 lat w jednym miejscu, a także pomidory rosnące w tym samym miejscu 5 lat.

W planie nasadzeń należy uwzględnić wymagania pokarmowe wybranych warzyw i owoców. A podstawą jest wiedza, do której kategorii zalicza się dana roślina. W kulturze mieszanej rośliny z głębokim ukorzenieniem towarzyszą roślinom z płytkim systemem korzeniowym. Natomiast rośliny mające wysokie zapotrzebowanie pokarmowe powinny znajdować się przy roślinach ze średnim zapotrzebowaniem. Mając już nasiona warzyw, warto wiedzieć, które zaliczają się do grupy o wysokim zapotrzebowaniu, a które do grupy z zapotrzebowaniem średnim.

Warzywa/owoce mające średnie zapotrzebowanie pokarmowe to: fenkuł, boćwina, marchew, sałata, truskawki, czosnek, rzodkiewka, szpinak, papryka, burak, kapusta pekińska, cykoria, kalarepka, korzeń pietruszki, pasternak.

Warzywa z dużym zapotrzebowaniem pokarmowym to: brukselka, dynia, pomidor, kukurydza, ziemniak, kapusta włoska, bakłażan, czerwona kapusta, słonecznik, ogórek, kalafior, brokuł, biała kapusta, seler, cukinia, kapusta pekińska.

Ostatni siew w cyklu płodozmianu

Istnieje jeszcze jedna ważna grupa warzyw, ziół i bylin, które pełnią istotną rolę w płodozmianie. To rośliny o niskim zapotrzebowaniu pokarmowym. Jaka jest ich rola? Wysiewane co roku zapewniają glebie fazę regeneracji, ponieważ zużywają mało azotu. Rośliny z dużym i średnim zapotrzebowaniem pokarmowym wyczerpują glebę ze składników odżywczych, natomiast te z niskim zapotrzebowaniem zapewniają kluczową przerwę w regeneracji. Ponadto rośliny strączkowe poprawiają jakość gleby poprzez specjalne bakteryjne symbiozy tworzące azot. Do tej grupy zaliczają się: groszek, tymianek, szałwia, koperek, roszponka, lubczyk, rozmaryn, bazylia, natka pietruszki, fasolka szparagowa, nagietek i inne zioła.

Aby zasada dobrego sąsiedztwa i płodozmianu przynosiła jak najlepsze efekty, ważny jest odpoczynek dla gleby po 3 latach wysiłku. Po tym czasie mogą pojawić się choroby i zarazy. Dzięki temu, bez stosowania nawozów, damy ziemi odpocząć, by w następnym roku ponownie rozpocząć kolejny plan czteroletni.

Poprzedni artykułPrezentacja marki maszyn Sauermann
Następny artykułGleba – na co zwracać uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj