Fotowoltaika – dofinansowania

Dofinansowania na fotowoltaikę można uzyskać z wielu źródeł. Organizowane są zarówno programy krajowe, jak i samorządowe. Dofinansowania można także uzyskać z Unii Europejskiej. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dotacje mogą mieć formę dofinansowania lub być pożyczką o niskim oprocentowaniu.

Fotowoltaika dofinansowanie – jak je uzyskać?

Fotowoltaika jest określana energią przyszłości, wszak jest ona odnawialna. Cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają ograniczenia kosztów w tym zakresie i wbrew pozorom uzyskanie dofinansowania nie jest trudne. Na samym początku każdy inwestor musi wypełnić wniosek o dotację, a następnie dołączyć do niego projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat, a także poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Warto wiedzieć, że projekt może być wykonany tylko przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, w przeciwnym razie zostanie odrzucony. W projekcie powinny znaleźć się: schemat, opis, parametry techniczne, kosztorys, licznik wytworzonej energii. W zależności od tego, w którym województwie znajduje się siedziba firmy której projekt dotyczy, należy zorientować się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie w jednej z instytucji samorządowych lub wojewódzkich, które zajmują się rozdzielaniem środków z programów obejmujących dofinansowania na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dofinansowania – jak wygląda ta kwestia w poszczególnych województwach?

W różnych województwach poszczególne samorządy oferują pewne pule pieniędzy na projekty dofinansowania do fotowoltaiki. Obecnie w województwie dolnośląskim można skorzystać z Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Przewidziany jest montaż ponad 600 paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku można skorzystać z funduszy unijnych, a dokładnie z projektu „Regionalny Program Energetyki prosumenckiej – mikro instalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”. Z kolei w województwie opolskim inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowania zarówno w przypadku budowy domów jednorodzinnych, ale program obejmuje także już wybudowane domy. Trzeba wiedzieć, że dofinansowanie ma formę pożyczki. Jednak można uzyskać umorzenie maksymalnie do 20%. Sprawa wygląda nieco inaczej w województwie śląskim, gdzie kwota dotacji jest zmienna w zależności od gminy. W gminie Myszków można uzyskać dofinansowanie na montaż fotowoltaiki w budynkach jednorodzinnych, gdzie wartość projektu wynosi 5, 5 mln złotych, natomiast kwota dotacji 4, 3 mln zł. Z kolei w Dąbrowie Górniczej realizowany jest program, gdzie można uzyskać dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. W tym przypadku wartość projektu wynosi niecały milion zł. Bardzo dobrą ofertę ma Wodzisław Śląski, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać dotację w wysokości aż 90% kosztów. Województwo małopolskie oferuje możliwość uzyskania dofinansowania w formie pożyczki z oprocentowaniem wynoszącym 3, 6. Takie dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne dedykowane jest tylko i wyłącznie do operatorów systemu dystrybucyjnego. W województwie podkarpackim uruchomiono projekty dofinansowane ze środków z Unii Europejskiej. Mieszkańcy mogą otrzymać nawet 85% dotacji na panele fotowoltaicznemontowane na dachach domów jednorodzinnych. W województwie podlaskim aż 27 firm może otrzymać dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne. W tym przypadku dotacje mogą obejmować aż 85% kosztów kwalifikowanych. W województwie warmińsko-mazurskim mieszkańcy mogą uzyskać nisko procentowe pożyczki na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych, przy czym pożyczki są udzielane na okres nie dłuższy niż 5 lat.

W województwie pomorskim dotację na fotowoltaikę mogą uzyskać tylko przedsiębiorcy. Pożyczka wynosi 3% w skali roku i udzielana jest na okres do 6 lat, przy czym przedsiębiorcy, którzy regularnie ją spłacają mogą uzyskać umorzenie wynoszące do 15%. Również w województwie zachodniopomorskim można uzyskach pożyczkę na instalacje fotowoltaiczne. Oprocentowanie w skali roku wynosi tu zaledwie 2%. W województwie lubuskim mieszkańcy mogą uzyskać do 3 tys. zł na panele solarne. Dotyczy to osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Z kolei kwota dofinansowania w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych wynosi 5 tys. zł. Władze województwa łódzkiego oferują dotacje w wysokości dofinansowania aż 85% wszystkich kosztów. Jednak nie wszyscy mogą starać się o taką pomoc. Dotyczy ona jednostek organizacyjnych, podmiotów leczniczych, organizacji pozarządowych, jednostek naukowych, lasów państwowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Włodarze województwa świętokrzyskiego oferują dotacje na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych tylko i wyłącznie w domach jednorodzinnych. W województwie mazowieckim dotacje dedykowane są zarówno dla przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą uzyskać zwrot wynoszący do 40% poniesionych kosztów własnych. Warto jeszcze zwrócić uwagę, jak program wygląda w województwie kujawsko-pomorskim. Obejmuje on zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki gminne. W tym przypadku proponowane są pożyczki z częściowym umorzeniem.

Fotowoltaika dofinansowania – z jakich programów można skorzystać?

Wiele osób zarówno prywatnych jak i przedsiębiorców interesuje fotowoltaika. Dotacje można uzyskać z jednego spośród dwóch programów. Są to: „Prosument 2” oraz „Czyste powietrze”. „Prosument 2” to program, który ma wspierać odnawialne źródła energii, zatem zalicza się tu również fotowoltaika. Dotacja może być w wysokości od 15 do 30% dofinansowania. Można także uzyskać kredyt lub pożyczkę z oprocentowaniem wynoszącym 1% na okres 15 lat. Na program przeznaczono 800 mln złotych, przy czym w przypadku wykorzystania środków nie ma dostępnych rezerw i pozostałe wnioski zostają w takiej sytuacji odrzucone. Można również skorzystać z programu „Czyste powietrze”, gdzie dofinansowanie wynosi nawet 100%, ale w formie pożyczki, oferowanej na okres 15 lat. Również w tym przypadku oprocentowanie jest bardzo niskie, choć nie może być niższe niż 2% rocznie, natomiast nie może być też wyższe niż WIBOR 3M +70 pkt bazowych.

Fotowoltaika – dofinansowanie z programów międzynarodowych

Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej musi przestrzegać przepisów Wspólnoty, dlatego zgodnie z zaleceniami udział energii odnawialnej powinien wynosić 15%. Z tego powodu może korzystać z wielu programów, aby poprawić stan powietrza i zwiększyć produkcję energii odnawialnej. Warto tutaj zauważyć, że średnia innych unijnych krajów w zakresie produkcji odnawialnych źródeł energii wynosi 20%, a w Polsce jedynie 11, 5%. Dlatego dofinansowania oferowane są nie tylko dla firm, ale również osób prywatnych. W razie pytań warto zgłosić się do urzędu gminy, gdzie można uzyskać informacje.

Warto zdecydować się na odnawialne źródła energii. Doskonałym wyborem jest fotowoltaika. Dofinansowanie, jakie można uzyskać z różnych programów jest bardzo korzystne i oferowane zarówno w formie pożyczki, jak i częściowego zwrotu kosztów. Więcej informacji odnośnie możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych znajdą Państwo na stronie www.sunes.pl

Poprzedni artykułSystem kubkowy – nowy system dokarmiania prosiąt
Następny artykułUrsus – kompleksowe zaopatrzenie parku maszynowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj