Dokarmianie ptaków – jakie produkty sprawdzą się najlepiej?

Dokarmianie ptaków zimą to dość często spotykana i popularna praktyka, którą można uznać za jak najbardziej korzystną względem dbania o lokalną przyrodę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zwierzęta te mają dość sprecyzowaną dietę, dlatego nie mogą jeść wszystkiego, co im się poda. Co w takim razie spisze się lepiej – słonecznik dla ptaków, a być może zwykły, suchy chleb? Czas bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym karmom.

Czym najczęściej dokarmia się ptaki w Polsce?

Osoby dokarmiające ptaki w naszym kraju można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich faktyczne przejmuje się losem tych zwierząt, starając się zapewnić im jak najlepszą opiekę podczas zimy, druga z kolei robi to raczej w ramach hobby, wrzucając od niechcenia kilka sucharów do karmnika bądź dach domu.

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się kilka, najpopularniejszych produktów, które powszechnie stosowane są jako karma dla ptaków. Wymienić można tutaj:

  • Pieczywo – suchary, kawałki chleba, bułka tarta, paluszki, wafle. Zazwyczaj są zwykłe to odpadki kuchenne, niezdatne do spożycia dla ludzi, które wykorzystuje się jako tanią i przystępną karmę.
  • Ziarna – różnego rodzaju nasiona i ziarna, najczęściej słonecznik dla ptaków. W większości przypadków sprzedawane są one osobno w sklepach zoologicznych, etykietowane jako wyspecjalizowana karma dla tych zwierząt.
  • Mieszanki karmy – sklepy zoologiczne czasem oferują specjalne mieszanki złożone z nasion i różnego rodzaju dodatków. Tego typu produkty kompleksowo pokrywają potrzeby żywieniowe ptaków, lecz bywają drogie i nie zachowują świeżości tak długo, jak zwykłe nasiona.

Jak można się domyślić, jakość stosowanej karmy nie jest bez znaczenia. Gorsza lub lepsza żywność ma ogromne przełożenie na zdrowie ptaków, dlatego nieodpowiedzialne dokarmianie tych zwierząt może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Słonecznik dla ptaków czy suchy chleb – co sprawdzi się lepiej?

Na samym początku warto zaznaczyć – pieczywo nie jest naturalnym posiłkiem dla ptaków. Chociaż teoretycznie jego wartość odżywcza jest dość zbliżona do nasion, to z uwagi na to, że jest to silnie przetworzona żywność, zwierzęta te miewają duże problemy z trawieniem sucharów. Głównym problemem jest fakt, że pieczywo pochłania wodę z ich drobnych organizmów, dlatego, chociaż dostarczane są im niezbędne węglowodany, to długotrwałe spożycie suchego chleba może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych dla ptaka, znacznie go osłabiając.

Prawdą jest, że słonecznik dla ptaków nie jest tak łatwo dostępny, co kawałki czerstwego chleba, lecz jeśli faktycznie zależy nam na dobru ptaków, warto postawić na najlepszą opcję. Zwierzęta te odżywiają się ziarnami w naturze, dlatego tego typu karma jest dla nich w zupełności naturalna, łatwa do strawienia i optymalna pod względem diety, nawet w przypadku długotrwałego dokarmiania.

Poprzedni artykułOdpowiedni sprzęt na ryby
Następny artykułAgrowłókniny od A do Z

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj