Agrowłókniny od A do Z

Agrowłóknina to porowaty materiał znajdujący powszechne zastosowanie w ogrodzie. Do jego produkcji używa się tworzywa polipropylenowego. Agrowłókniny różnią się od siebie grubością oraz stopniem przepuszczalności zarówno wody, jak i powietrza.

W zależności od wymienionych powyżej parametrów znajdują zastosowanie jako:

  • materiał do ochrony roślin przed zimnym wiatrem i niskimi temperaturami, który nie dopuszcza do powstawania amplitudy temperatur pomiędzy dniem a nocą
  • materiał podnoszący temperaturę podłoża, jednocześnie wpływający na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie co redukuje między innymi ryzyko zasychania roślin.

Podstawowe rodzaje agrowłókniny

Biała agrowłóknina służąca do ochrony

Jak powszechnie wiadomo wiele roślin przed nadejściem okresu zimowego wymaga skutecznego zabezpieczenia zarówno przed wiatrem, jak i niską temperaturą. Z pracami mającymi na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony zaleca się jednak zaczekać do pierwszych przymrozków. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac może przyczynić się do wznowienia wegetacji rośliny lub też wywołać rozwój szkodników. Materiał po który sięgniemy powinien charakteryzować się:

  • lekkością
  • elastycznością
  • przepuszczalnością.

Zaleca się zakładanie osłony wykonanej z białej agrowłókniny na te gatunki roślin, które pochodzą z cieplejszych krajów. Nie powinniśmy również zapominać o tych roślinach, które rosną w miejscach mocno narażonych na mróz.

Zieleń zaleca się owijać luźno materiałem, który w celu zwiększenia stopnia zabezpieczenia można dodatkowo owinąć i ściągnąć sznurem.

Białą agrowłókninę można podzielić na:

  • zimową, czyli taką która posiada gramaturę dochodzącą do 50 g/m²
  • wiosenną, czyli taką która posiada gramaturę od 17 do 23 g/m². J.

Czarna agrowłóknina służąca do ściółkowania

Czarną agrowłókninę warto stosować jako ściółkę gdyż z łatwością sprawdzi się ona w roli ochrony przed zachwaszczeniem wszelkiego rodzaju:

  • skalniaków
  • skarp
  • rabatek kwiatowych
  • rabatek warzywnych.

Aby mogła ona spełniać wspomnianą funkcję zaleca się rozłożenie materiał u na oczyszczonym terenie, a następnie ją przytwierdzić. Kolejny etap przygotowań polega na umieszczeniu na materiale kory, żwiru lub inny dowolnego rodzaju ściółki. Wspomnianą czynność należy wykonać tak, aby najmniejsze fragmenty czarnej agrowłókniny były niewidoczne.

Nie zaleca się stosowania agrowłókniny w przypadku:

  • roślin zadarniających
  • bylin wytwarzających rozłogi.

Użycie materiału ściółkującego w przypadku tych roślin może w znacznym stopniu przyczynić się do zahamowania ich wzrostu i rozwoju.

W przypadku tak zwanych warzyw ciepłolubnych zastosowanie czarnej agrowłókniny może wpłynąć korzystnie na ich uprawę. Prawidłowe zastosowanie materiału podnosi temperaturę podłoża oraz wpływa na przepuszczalność wody poprzez redukcję procesu wyparowywania.

Dodatkowym atutem związanym z zastosowaniem czarnej agrowłókniny jest większy komfort pracy wynikający między innymi z faktu, że pozwala ona na zbiór całkowicie czystych i niezanieczyszczonych podłożem plonów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Poradnika Ogrodniczego, który w swojej ofercie również posiada agrowłókniny.

Poprzedni artykułDokarmianie ptaków – jakie produkty sprawdzą się najlepiej?
Następny artykułSołtys jako inkasent – upoważnienie czy powierzenie przetwarzania danych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj