5 zasad skutecznej ochrony herbicydowej zbóż ozimych

Ochrona herbicydowa zbóż ozimych należy do standardowych zabiegów agrotechnicznych w polu. Oziminy charakteryzujące się stosunkowo powolnym tempem wzrostu w początkowych fazach rozwojowych – są szczególnie narażone na atak chwastów. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o dostęp do światła, wody, składników pokarmowych i przestrzeni. Jedynie zabiegi z użyciem odpowiednich środków chwastobójczych przynoszą odpowiednie rezultaty. Jak sprawić by zwalczanie chwastów w oziminach było efektywne i pozwoliło na osiągnięcie wysokich plonów? Poznaj 5 najważniejszych zasad!

Zasada 1: eliminuj chwasty już jesienią

Zabiegi herbicydowe przeprowadzane jesienią przynoszą wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu jesiennych preparatów chwastobójczych we wczesnej fazie wzrostu – uprawy zbożowe zyskują optymalne warunki do dalszego rozwoju. Młode, kiełkujące chwasty nie wymagają dużej dawki środka, są też zdecydowanie bardziej podatne na działanie substancji aktywnej, co czyni jesienne odchwaszczanie bardziej skutecznym
i zdecydowanie tańszym.
Zabiegi wiosenne powinny stanowić jedynie korektę.

Zasada 2: dobierz odpowiedni środek na chwasty

By zabiegi odchwaszczające były naprawdę skuteczne, należy zadbać o właściwy dobór herbicydu. Dobrze jest wybierać środki chwastobójcze o szerokim spektrum działania, czyli takie, które zwalczają chwasty jedno- i dwuliścienne, oraz stosować naprzemiennie różne preparaty. Ilość gatunków chwastów podatnych na działanie środka możesz zwiększyć stosując herbicydy zawierające w swym składzie więcej niż jedną substancję aktywną, np. AGRITOX TURBO 750 SL firmy Nufarm (połączenie MCPA z dikambą).

Dysponując odpowiednią wiedzą – możesz również sporządzić mieszaninę odpowiednich preparatów, która podniesie skuteczność zabiegu. Pamiętaj, by kupować jedynie certyfikowane, legalne środki ochrony roślin w oryginalnych opakowaniach i bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.

Zasada 3: dobierz właściwy termin zabiegu

Dla wysokiej skuteczności zabiegów wykonywanych herbicydami kluczowe znaczenie ma termin oraz pogoda. Popularnym terminem oprysków na chwasty jest faza 2-4 liści. Na etykiecie producenta znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące każdego preparatu. Weź je pod uwagę już na etapie kupowania produktu.

Zasada 4: Zastosuj adiuwanty

Zastosowanie odpowiednich substancji pomocniczych przy opryskach na chwasty pozwoli podnieść skuteczność wykonywanych zabiegów. Odpowiednio dobrany adiuwant gwarantuje działanie preparatu nawet w skrajnie zróżnicowanych warunkach biologicznych, pogodowych i technicznych. Dodatkowo pozwoli zmniejszyć dawkę herbicydu i obniżyć koszty ochrony – nawet o 20%.

Zasada 5: Dokonaj wiosennej korekty

Korekta jesiennych oprysków wiosną to obowiązek każdego odpowiedzialnego rolnika. Uzupełniające zabiegi wiosenne przeprowadź od momentu ruszenia wegetacji do końca fazy krzewienia. Pamiętaj przy tym, by przeprowadzać je wyłącznie na zdrowych, zregenerowanych i suchych roślinach. Zboża ozime, na których przeprowadzono jesienne zabiegi herbicydowe, pamiętając o ich powtórzeniu wiosną – dadzą najlepsze rokowania na obfity, wysokiej jakości plon.

Poprzedni artykułDlaczego utylizacja odpadów niebezpiecznych jest tak ważna?
Następny artykułJak nawozić maliny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj