Zalety fotowoltaiki – czy pozyskiwać prąd ze słońca?

Obecnie w Polsce coraz częściej słyszy się o fotowoltaice jako stosunkowo nowym i niezawodnym źródle energii. O ile w państwach zachodnich instalacja fotowoltaiczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce wciąż część osób nie jest przekonana co do trafności takiego wyboru. Warto jednak zdawać sobie sprawę ze sporych zalet korzystania z takiego rozwiązania. Świadomość korzyści jakie płyną z używania instalacji fotowoltaicznej w swoim domu pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości oraz zaangażuje większą liczbę osób w tego typu rozwiązanie.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Na samym wstępie warto zdawać sobie sprawę czym w ogóle jest fotowoltaika. Zgodnie z definicją jest to instalacja, której zadaniem jest produkcja energii elektrycznej z pozyskiwania energii pochodzącej ze światła słonecznego. Koncepcja samej instalacji fotowoltaicznej polega na wchłanianiu energii fotonów (cząstek światła) a następnie przemianie jej w prąd stały – i ostatecznie – w stworzeniu energii elektrycznej o natężeniu zmiennym – czyli prądu.

Sama instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku podstawowych elementów, które połączone ze sobą tworzą prosty i jednocześnie dający spore efekty układ. Instalacja fotowoltaiczna składa się między innymi z:

  • paneli fotowoltaicznych – stanowią one podstawę działania instalacji fotowoltaicznej. Zbudowane są one z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które pochłaniając energię Słońca mogą zamienić ją w prąd o natężeniu stałym. Promienie słoneczne padając na płytę paneli fotowoltaicznych oddają swoją energię wprawiając tym samym elektrony zgromadzone na powierzchni paneli w ruch. Ten ruch wywołuje napięcie pomiędzy dwoma krańcami paneli i sprawia, iż powstaje prąd stały;
  • inwerter – drugi i jednocześnie równie ważny element instalacji fotowoltaicznej. Do jego zadań należy zamiana prądy stałego w prąd zmienny, które może być używany jako energia elektryczna w domu;
  • okablowanie – system kabli, który jest kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej ma na celu przesył wytworzonej energii z instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Tym samym możliwe jest używanie tak powstałego prądu dla potrzeb swojego gospodarstwa domowego a nadwyżki prądu można sprzedawać do sieci dla innych użytkowników czerpiąc tym samym dodatkowe zyski z takiego działania.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest popularna w Polsce?

Z bliżej niewiadomych przyczyn pomimo wysokiej popularności instalacji fotowoltaicznej w krajach zachodnich w Polsce instalacja ta wciąż nie jest tak popularna. Do najczęstszych powodów jakie niektóre osoby mogą podawać za główne jest mała liczba dni słonecznych w ciągu roku w Polsce, nieodpowiedni klimat, czy też zbyt wysoki koszt inwestycji w takie rozwiązanie.

W takim wypadku warto zdawać sobie sprawę, iż są to niczym nie podparte tezy, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością dotyczącą instalacji fotowoltaicznej. Sama instalacja popularna jest w takich krajach jak Niemcy czy Holandia, które mają podobną ilość dni słonecznych jak w roku jak Polska. by rozwiać wszelkie wątpliwości warto zatem zdawać sobie sprawę z zalet instalacji fotowoltaicznej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

By zdawać sobie sprawę z tego jak dobrym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna oraz by rozwiać wszelkie wątpliwości oraz niepotwierdzone tezy warto wiedzieć o zaletach tej instalacji. Można do nich z pewnością zaliczyć:

  • wspieranie działań na rzecz ekologii – podstawową funkcją instalacji fotowoltaicznych jest brak emisji gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla czy metan. Jest to niezwykle cenna zaleta, gdyż wytwarzanie energii z tego rozwiązania nie powoduje pogłębianie się efektu cieplarnianego. Dlatego też nie bez powodu instalacja fotowoltaiczna jest nazywana zieloną energią;
  • niskie koszty inwestycji – fakt faktem koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi między 15 a nawet 40 tysięcy złotych. Jednak warto zdawać sobie sprawę z istnienia programu „Mój prąd”, dzięki któremu można uzyskać zwrot części pierwotnie zainwestowanych środków. Dzięki temu można realnie obniżyć koszty inwestycji;
  • produkcja darmowej energii – inną zaletą jest fakt, iż instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję energii bez konieczności płacenia rachunków za energię co miesiąc. Dodatkowo koszt inwestycji zwraca się już po 7-10 latach od zamontowania tej instalacji a sama instalacja fotowoltaiczna potrafi działać bez zakłóceń nawet przez 25 lat.
Poprzedni artykułRodzaje paneli fotowoltaicznych
Następny artykułASORY – as w talii pszenic ozimych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj