Na czym polega uprawa pasowa roślin?

Uprawa pasowa strip till zaczęła być stosowana w naszym kraju ponad dekadę temu. Od tego czasu regularnie przekonuje się do niej coraz więcej rolników.

Na czym polega siew pasowy?

Uprawa pasowa to innowacyjne połączenie metod uprawy, które znamy już od dawna. Mowa o siewie bezpośrednim i głębokiej uprawie roli. W efekcie gleba ma odpowiednią zwięzłość – nie jest ani zbyt zwięzła, ani zbyt zbita, co sprawia, że charakteryzuje się optymalnymi parametrami nawodnienia i napowietrzenia. W tym bezorkowym systemie możliwe jest więc głębokie spulchnienie ziemi, przy jednoczesnym pozostawieniu gleby w naturalnym stanie w obszarach zwanych międzyrzędziami. Dzięki temu, że przez pewien czas nie wykonuje się upraw (okres ten obejmuje miesiące od zbioru przedplonu do siewu), na powierzchni gleby zaczyna pojawiać się warstwa roślin, które zabezpieczają położoną pod nimi ziemię przed zbyt dużym parowaniem lub nadmiernym wysuszeniem.

Siew pasowy w technologii strip till wykonywany jest przy użyciu specjalnych agregatów (takie maszyny oferuje m.in. firma Mzuri). To wielofunkcyjne maszyny działają w kompleksowy sposób. Na samym początku, gdy siew pasowy dopiero stawał się popularny w USA, używano uproszczonych urządzeń, wyposażonych w kultywator i rozsiewacz. Z czasem technologię ulepszono i aktualnie maszyny składają się nie z dwóch, a z trzech elementów: z kultywatora, rozsiewacza i rozsiewnika. Chociaż upraw pasowa roślin kojarzy się wielu osobom z ogromnymi gospodarstwami, nie oznacza to wcale, że wykorzystanie tych maszyn jest opłacalne tylko tam. Siew metodą strip till świetnie sprawdza się również w gospodarstwach średniej wielkości.

Uprawa pasowa roślin pozwala uniknąć takich negatywnych konsekwencji systemu bezorkowego, jak:

  1. brak precyzji przy umieszczaniu nasion w glebie;
  2. zmniejszone pobieranie wody przez rośliny.

Dzięki technologii strip-till znikają też problemy, które pojawiają się przy stosowaniu głębokiej orki, takich jak:

  1. erozja gleby;
  2. zaskorupienie.

Zalety uprawy pasowej

  • Niższy koszt

Do największych zalet uprawy pasowej roślin zaliczyć można oszczędność pieniędzy. Wynika to z faktu, że podczas siewu pasowego używa się tylko tyle paliwa i nawozu, ile jest rzeczywiście niezbędne. Jeśli dysponujemy polem dużej wielkości i zajmujemy się uprawą pasową soi, kukurydzy, słonecznika i rzepaku na większą skalę, takie oszczędności można bardzo mocno odczuć.

  • Kwestia czasu

Oszczędność czasu jest również ważne w pracy rolnika, bo pozytywnie wpływa na efektywność jego działań. Siew pasowy roślin zajmuje mniej czasu niż siew tradycyjny, gdyż podczas jednego przejazdy siewnika, ma miejsce kilka procesów. Specjalistyczne maszyny zostały zaprojektowane w ten sposób, że nie tylko pozwalają na uprawę roli oraz wysiew nasion, ale także na wysiew nawozów oraz podsiew międzyplonu.

  • Zwiększone plony

Niezależnie do tego, czy zajmujemy się uprawą pasową kukurydzy, soi czy innych roślin, każdemu rolnikowi zależy na wielkości plonów. Z myślą o tym dobiera maszyny, właściwe nawozy oraz sposoby siewu. Metoda pasowa pozwala na osiągnięcie większych plonów niż przy siewie tradycyjnym. Wynika to z faktu, że siew metodą strip till zmniejsza parowanie wody (jest to ważne, zwłaszcza gdy panują dość wymagające warunki pogodowe). Uprawa roślin zawsze jest uzależniona od sytuacji atmosferycznej i czasem rolnik nie może zrobić zbyt wiele, gdy np. panuje silna susza. W innych przypadkach ma jednak możliwość zmniejszyć negatywne ryzyko oddziaływania pogody na uprawę i siew pasowy to zdecydowanie jedna z takich metod.

Lepsze plony wynikają też z precyzyjnego działania siewników do uprawy pasowej. Maszyna została zbudowana w taki sposób, żeby nawóz trafiał jedynie do przestrzeni, którą uprawiamy. W ten sposób przeciwdziałamy odżywianiu chwastów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom roślina ma lepszy dostęp do ważnych mikroelementów i innych składników zawartych w nawozie mineralnym, bo preparat znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jej korzeni.

Poprzedni artykułJak dobrać odpowiedni nawóz wapniowy?
Następny artykułOpłacalna hodowla świń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj