Jak nawozić maliny?

Polska jest drugim producentem malin w Europie. Swoją pozycję zawdzięczamy przede wszystkim stworzeniu odpowiednich odmian tego krzewu, które doskonale odnajdują się w polskich warunkach klimatycznych i glebowych.

Nie bez wpływu pozostają też inne czynniki umożliwiające produkcję malin na tak wysokim poziomie. Odpowiednia pielęgnacja roślin i ich nawożenie odgrywają ogromną rolę w uzyskiwaniu wysokich plonów. Jak zatem powinno wyglądać optymalne nawożenie malin? O tym poniżej.

Nawożenie malin, a rodzaj gleby

Nawożenie malin należy dostosować do zasobności gleby w składniki pokarmowe, a także jej wartości pH. Na glebach zbyt kwaśnych bardzo ważne będzie wapnowanie, z kolei na glebach słabo próchnicznych niezwykle istotne będzie zastosowanie nawozu pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego.

Stosowanie nawozu pochodzenia zwierzęcego jest ogólnie wskazane do uprawy malin. Obornik jest tutaj szczególnie cennym nawozem naturalnym. Jego zastosowanie przed nasadzeniem krzewów znacząco poprawia właściwości podłoża, a tym samych polepsza plonowanie roślin. Maliny są roślinami, które preferują gleby lekko kwaśne.

Optymalne wartości oscylują w granicach 6,2-6,5 pH. Najlepsze pod uprawę malin są gleby III i IV klasy bonitacyjnej, które są żyzne i zasobne w odpowiednie składniki pokarmowe. Maliny bardzo dobrze rosną również na glebach lessowych. Nie znaczy to jednak, iż malina nie będzie owocować na innych rodzajach podłoża.

Odpowiednie nawożenie i pielęgnacja rośliny, umożliwią nam osiągnięcie dobrych plonów także z obsadzeń na glebach mniej żyznych i w mniejszym stopniu zaspokajających potrzeby pokarmowe tego gatunku roślin. Malin nie należy sadzić na glebach zbyt suchych lub nadmiernie wilgotnych, gdyż ze względu na ich płytki system korzeniowy są one wrażliwe zarówno na nadmiar wody jak i jej brak. Uprawa malin jest możliwa na glebach lekkich i suchych, jednak chcąc tutaj uzyskać zadowalające plony, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego systemu nawadniania roślin.

Czym nawozić maliny?

Wybór odpowiedniego nawozu do malin jest uzależniony nie tylko od warunków środowiska w jakich wzrasta roślina, ale także od fazy jej rozwoju. Różnice w nawożeniu występują też w przypadku roślin owocujących na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Jaki nawóz przed założeniem uprawy malin?

Jak już wcześniej wspomniano najlepszym nawozem, który z powodzeniem należy stosować pod uprawę malin jest obornik. Jego maksymalna dawka wynosi 35-40 ton/ha. Częstotliwość nawożenia tego typu nawozem naturalnym jest uzależniona od kategorii agronomicznej gleby:

  • gleby lekkie – stosujemy wiosną lub bezpośrednio pod przedplon (sadzenie jesienią)
  • gleby zwięzłe – stosujemy jesienią lub wiosną

Dobrym zamiennikiem tego rodzaju nawożenia jest zastosowanie nawozów zielonych, czyli roślin (najlepiej bobowatych), które w końcowym etapie rozwoju zostają przyorane, wzbogacając w ten sposób glebę w składniki pokarmowe.

Jaki nawóz, gdy założyliśmy plantację malin?

Najważniejszym pierwiastkiem, który ma istotny wpływ na plonowanie malin jest azot (N). Dostarczać go możemy w postaci sztucznych nawozów posypowych, np. saletry amonowej. Pierwszą dawkę stosujemy po wytworzeniu przez roślinę pędów o długości około 10 cm. Optymalna, uśredniona dawka wynosi 40-50 kg/ha, jednak warto mieć na uwadze, iż najlepsza wysokość dawki powinna być dopasowana do rodzaju i wieku odmiany jak również zawartości N w glebie. Odmiany owocujące na pędach jednorocznych wykazują też początkowe, większe zapotrzebowanie na azot.

Dla optymalnego wzrostu maliny potrzebują też innych makroskładników takich jak potas, fosfor czy magnez.

Nawożenie malin potasem

Nawozy potasowe stosowane są wczesną wiosną/jesienią. Najlepszym wyborem będą sztuczne nawozy potasowe, które nie zawierają chloru. Maliny nie tolerują tego pierwiastka zbyt dobrze, dlatego należy stosować sole potasowe np. w formie siarczanów. Należy być ostrożnym w dawkowaniu potasu, gdyż zbyt duża jego ilość może prowadzić do niedoborów magnezu w glebie. Standardowo zaleca się stosowanie 50 do 80 kg K2O/ha, jednak najlepiej należy wcześniej przeprowadzić analizę zasobności gleby w potas.

Nawożenie malin fosforem

Nawożenie fosforem należy wykonać wtedy, gdy występują niedobory tego pierwiastka. Małe, ciemnozielone i kruche liście, a także niewielkie owoce mogą świadczyć o niedostatecznej ilości tego makroskładnika. Warto wtedy zastosować nawożenie fosforem drogą pozakorzeniową lub rozsiać go w ilości max. 40-70 kg/ha stosując np. fosforan amonu.

Nawożenie malin magnezem

Nawożenie magnezem należy stosować w dawce około 15-80 kg Mg/ha. Dawka ta jest uzależniona od zawartości tego pierwiastka w glebie. Jego niedobory mogą objawiać się w postaci chlorozy nerwowej na liściach i często występują u roślin rosnących na glebach lekkich i piaszczystych, rzadziej na ciężkich.

Nawożenie malin wapnem (wapnowanie)

Nawożenie malin wapnem należy przeprowadzać co 3-4 lata w dawkach 700-1500 kg Ca/ha lub corocznie w dawkach 200-300 kg Ca/ha. Konieczność i częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest uzależniona od rodzaju i pH gleby.

Poprzedni artykuł5 zasad skutecznej ochrony herbicydowej zbóż ozimych
Następny artykułWspółczesne problemy ekologiczne. 5 największych zagrożeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj