Jak nawozić kukurydzę?

Kukurydza jest dość wytrzymałym zbożem, które stosunkowo dobrze znosi chociażby okresowe niedobory wody. Ma ona jednak dość duże wymagania pokarmowe. Jak zatem nawozić kukurydzę, aby plon był bogaty, a rośliny zdrowe?

Wymagająca kukurydza

Jeśli chodzi o ilość składników odżywczych w glebie, kukurydza jest dość wymagającym zbożem, które doskonale wykorzystuje makroelementy znajdujące się w nawozach naturalnych. Dlatego aby mieć szansę na naprawdę dobre plony, glebę po zasiew należy odpowiednio przygotować.

Odpowiednią formą przedsiewnego nawożenia kukurydzy jest stosowanie nawozów naturalnych. Jako że kukurydza ma dość mocno rozwinięty system korzeniowy, obornik czy gnojówka doskonale spełnią w tym przypadku swoją rolę. Oczywiście naturalne nawożenie może być niewystarczające – chociażby ze względu na niedobory mikroelementów czy też niepełne pokrycie wymagań pokarmowych rośliny. Dlatego należy również posiłkować się nawozami doglebowymi i dolistnymi.

Nawożenie makroelementowe

Uwaga: Przedstawione poniżej ilości składników odżywczych dotyczą ziarna i odpowiadającej mu ilości słomy.

  • Azot

Na wyprodukowanie 10 ton ziarna kukurydza potrzebuje średnio do 250-300 kg azotu. Im więcej jego źródeł, takich jak resztki pożniwne, obornik, nawozy doglebowe czy dolistne, tym lepiej. Kukurydzę nawozi się azotem zazwyczaj wiosną, na słabszych glebach można wykonać dwa nawożenia, oczywiście nie przekraczając odpowiednich dawek azotu. Gdy roślina jest w trakcie wegetacji, można wykonać nawożenie pogłówne – na przykład dolistne.

  • Fosfor

10 ton ziarna wymaga ok. 120-130 kg fosforu. Niedobór tego pierwiastka może skutkować zahamowaniem wzrostu rośliny, widocznym szczególnie podczas okresów o temperaturze obniżonej do ok. 12 stopni Celsjusza. Jeżeli w takiej sytuacji pojawią się fioletowe przebarwienia na liściach, wówczas warto skorzystać z nawożenia dolistnego.

  • Potas

10 ton ziarna może wymagać nawet 300 kg tego pierwiastka w postaci tlenku potasu K2O. To sporo, szczególnie że to właśnie potas odpowiada za gospodarkę wodną rośliny. Dlatego jeżeli nie chcemy, aby nasze plony ucierpiały ze względu na coraz częstsze susze, warto zawczasu się zabezpieczyć i stosować nawozy potasowe w formie dolistnej oraz mineralnej.

  • Magnez

Niedobór magnezu bardzo źle wpływa na kukurydzę, pogarszając jej zdolność do pobierania azotu. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z dostępnością tego pierwiastka – jeżeli będzie go za dużo, zaburzone zostanie pobieranie potasu. Przyjmuje się, że na 10 ton ziarna potrzeba 40-70 kg MgO.

  • Siarka

10 ton kukurydzy pobiera ok. 40-50 kg siarki. Brak tego pierwiastka w glebie może skutkować słabym wzrostem rośliny czy mniejszą zawartością chlorofilu. Warto jednak pamiętać, że niedobory siarki można bardzo wyeliminować stosując preparaty dolistne.

Nawożenie mikroelementowe

Żeby dostarczyć kukurydzy niezbędnych mikroelementów, najlepiej zrobić to za pomocą nawożenia dolistnego. W ten sposób można wyeliminować chociażby niedobory:

  • cynku, który bierze udział w zasadzie we wszystkich najważniejszych procesach zachodzących w roślinie, z metabolizmem azotu włącznie;
  • boru, którego obecność jest konieczna do wykształcenia przez roślinę organów rozrodczych;
  • manganu, który usprawnia fotosyntezę i wpływa na prawidłowe pobieranie fosforu.

Nawożenie kukurydzy w postaci dokarmiania dolistnego nawozami mikroelementowymi należy przeprowadzić najpóźniej w fazie 7. liści.

Poprzedni artykułSołtys jako inkasent – upoważnienie czy powierzenie przetwarzania danych
Następny artykułKredyty gotówkowe – najważniejsze informacje dla kredytobiorców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj