Czym karmić krowy mleczne?

Prawidłowe żywienie mlecznych krów to bardzo ważna kwestia. Od tego zależy jakość i wydajność mleka. Pożywienie różni się od siebie od pór roku, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. 

Prawidłowe żywienie krów mlecznych – o czym pamiętać?

Żywienie krów mlecznych jest bardzo ważnym obszarem każdej hodowli. Należy zadbać o właściwą paszę, która zapewni zwierzętom najważniejsze składniki odżywcze. 

W trakcie żywienia krów mlecznych, należy wziąć pod uwagę kilka znaczących zasad. Przede wszystkim dawka paszy powinna być właściwie zbilansowana. Każde zwierzę powinno dostać odpowiednią ilość paszy zależnie od tego w jakim jest stanie np. inne pożywienie będzie zalecane w czasie laktacji. 

Pasza dla krów powinna być także dozowana i podzielona na kilka dawek. Oprócz tego, zwierzęta powinny mieć też ciągły dostęp do wody oraz specjalnych lizawek, które pozwolą na uzupełnienie składników mineralnych. 

Jakie pasze stosuje się w karmieniu krów mlecznych?

Żywienie krów mlecznych opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu pasz objętościowych oraz treściowych. Jednak z uwagi na to jakie wymagania fizjologiczne mają krowy, a także patrząc na kwestie finansowe, to dużo bardziej znaczące są pasze objętościowe. Te z kolei można podzielić na kiszonki, pasze okopowe oraz zielonki, jak i pasze suche czyli słomę i siano. 

Hodowcy bydła najczęściej wykorzystują kiszonki z sianokosów oraz kukurydzy. Zwykle są one podawane w formie mieszanek, a ich ilość jest zmienna zależnie od tego jakie obecnie jest poziom produkowania mleka. 

Ponadto bardzo ważne są dodatki paszowe, które pozwalają zwierzętom na uzupełnienie niedoborów aminokwasów oraz innych składników mineralnych, białek i witamin. Każda dawka żywienia powinna być tak zbilansowana, aby skutecznie ograniczyć występowania różnych chorób metabolicznych. 

Żywienie krów mlecznych w okresie zimy

Żywienie krów mlecznych w czasie zimy wiąże się z trochę innymi zasadami. Wtedy największe znaczenie ma wprowadzenie kiszonek najwyższej jakości, a także roślin okopowych. Ważne jest jednak to, aby utrzymać poszczególne dawki pokarmowe na tym samym poziomie odżywczym, aby zwierzęta miały optymalną strawność danej paszy. 

Kiszonki przeznaczone na sezon zimowy powinny być wysokobiałkowe oraz energetyczne. Na szczególną uwagę zasługują sianokiszonki oraz kiszonki z kukurydzy. Z kolei rośliny okopowe, a także wysłodki znacznie poprawiają trawienie innych pasz. 

Warto także do codziennej paszy dołączyć niezbędne minerały oraz witaminy. Ma to bardzo duże znaczenie. 

Folii do okrywania sianokiszonki

Aby sianokiszonki były zachowane na najwyższym poziomie przez okres zimowy, należy zdecydować się na zakup specjalnych folii do okrywania sianokiszonek. Marka BÖCK jest prawdziwym liderem wśród producentów tego typu produktów. 

Firma podczas produkcji folii stawia na wykorzystanie nowoczesnych technik i praktycznych rozwiązań. Dzięki ich zastosowaniu w okresie zimowym, kiszonki są właściwie zabezpieczone, przez co zwierzęta mogą liczyć na paszę najlepszej jakości. 

Folia do okrycia kiszonek wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością na różne czynniki zewnętrzne. Jest ona odporna na zerwania i przetarganie, a także na działanie najróżniejszych czynników atmosferycznych. Są one także bardzo szczelne, dzięki temu do kiszonek nie dociera zimne powietrze, a także deszcz czy śnieg. Dużą zaletą jest także dokładne zabezpieczenie kiszonek przed wysychaniem, a także przed rozwojem grzybów oraz pleśni. 

Oryginalne folie do kiszonek BÖCK składają się aż z 9 warstw, a ich grubość to 80 um. Ich ważną cechą jest też sprężystość oraz spora elastyczność. Folie są także bardzo lekkie, przez co łatwiej można je zamontować. 

Prawidłowe żywienie krów mlecznych w okresie zimowym to bardzo ważna kwestia. Należy zadbać o dostarczenie wszelkich substancji odżywczych, aby bydło miało jak najlepsze warunki przez cały rok. W zimie, warto zabezpieczyć kiszonki specjalną folią ochronną. 

Poprzedni artykułGdzie kupić ruszty betonowe dla trzody?
Następny artykułTargi rolnicze – dla kogo są i czy warto brać w nich udział?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj