Badania pozostałości środków ochrony roślin w uprawach

W celu zniwelowania czynników szkodliwych dla upraw plantatorzy sięgają po środki ochrony roślin. Mają one za zadanie zapobiegać szkodnikom (zoocydy), chorobom (fungicydy) i chwastom (herbicydy) lub je zwalczać.

Dlaczego badanie pozostałości środków ochrony roślin jest takie ważne?

Wszyscy plantatorzy chcący oferować swoje plony konsumentom na rynku europejskim muszą przestrzegać przepisów dotyczących pozostałości środków ochrony roślin.

Przepisy te reguluje Rozporządzenie (WE) Nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. Dlatego tak istotną kwestią jest stosowanie się do zaleceń umieszczanych przez producentów pestycydów na opakowaniach produktów. Informacje zawarte na etykiecie dokładnie określają dawkowanie oraz termin aplikacji danego preparatu. Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli uniknąć w sytuacji, w których może dojść do przekroczenia limitów pozostałości środków ochrony roślin, a co za tym idzie plony nie zostaną dopuszczone do sprzedaży.

Aby mieć pewność, że nasze uprawy nie mają przekroczonych wartości związanych z pozostałością środków ochrony roślin warto wykonać badania w specjalistycznym laboratorium. Badanie pozwoli precyzyjnie określić poziom stosowanych środków w naszej uprawie.

Pobieranie próbki – ważny etap badania

Pobranie próbki to etap przedanalityczny, ale niezwykle istotny. Niewłaściwe pobranie próbki może wpłynąć na wyniki badania. Aby mieć pewność, że próbka przekazana do analizy będzie prawidłowo pobrana, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego próbkobiorcy.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości skorzystania z usług próbko biorcy, należy zapoznać się ze sposobem pobierania próbek określnym przez rozporządzenie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to rozporządzenie z dn. 27 listopada 2013 r. w sprawie pobierania próbek roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin. Materiały przeznaczone do badań należy pobrać do opakowania oraz zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Analiza ilościowa pestycydów w materiale roślinnym

Chromatografia gazowa (GC) i chromatografia cieczowa (LC) to najpopularniejsza technika do rozdzielania i oznaczania pestycydów. Laboratorium Instytutu Agronomicznego Fertico opracowało metodykę badań do oznaczania mniej więcej 700 związków jednocześnie. W zależności od potrzeb klienta można przeprowadzić badania w trybie SRM (ang. Selected Reactio  Monitoring), który umożliwia pomiary na wybranej grupie związków, a także przy wykorzystaniu trybu MRM (ang. Multiple Reaction Monitoring) pozwalającego badać całe spektrum związków.

Po wykonaniu wszystkich analiz klient otrzymuje wynik badania w postaci sprawozdania, w którym ilości badanych związków podane są w miligramach substancji obecnej w kilogramie próbki.

Poprzedni artykułTargi rolnicze – dla kogo są i czy warto brać w nich udział?
Następny artykułCzy suszenie kukurydzy się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj